fbpx

W Żarkach Letnisku będzie amfiteatr. Środki już są, niebawem ruszy budowa

W Żarkach Letnisku już niebawem stanie amfiteatr. Koszt budowany ma wynieść ok. 200 tys. zł.

Dopinanie budżetu na budowę amfiteatru w Żarkach Letnisku trwało od dosyć dawna. W tym czasie zmieniły się władze Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska, które realizuje projekt budowy tego obiektu.

Nowy amfiteatr ma powstać w miejscu starego amfiteatru. Przed przed ponad 20 laty powstał on staraniem Rady Sołeckiej, a dziś został już wyburzony. Nowy amfiteatr powstać ma według nowoczesnego projektu. Stanie on na gruncie należącym do gminy Poraj, na terenie między basenem kąpielowym a torami (przy rzece Czarce). Projekt architektoniczny, na który jeszcze w ubiegłym roku Urząd Gminy Poraj przekazał środki Towarzystwu jest już gotowy. Prace mają ruszyć lada moment i jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna, w niedalekiej przyszłości mieszkańcy gminy udadzą się tam na pierwsze imprezy plenerowe.

Koszt budowy od podstaw obiektu wynieść ma ok. 200 tys. zł. Na tę kwotę złożyć się ma dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskana dzięki Partnerstwu Północnej Jury i pomocy m.in. Urzędu Gminy. Urząd Marszałkowski przyznał na ten cel kwotę niewiele ponad 150 tys. zł i na chwilę obecną trwają procedury związane przekazaniem tej kwoty.

By prace mogły zostać rozpoczęte z pomocą – obok urzędu gminy – przyszła Firma „Sokpol”. Dzięki temu Towarzystwo uzyskało 50 tys. zł.. Z kolei Urząd Gminy Poraj udzielił na ten cel niskoprocentowej pożyczki w kwocie 150 tys. zł, którą TPŻL ma zwrócić po otrzymaniu dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. Dodatkowo inicjator przedsięwzięcia prowadzi na ten cel zbiórkę publiczną.

Podpisanie umowy pożyczki odbyło się 7 maja w Urzędzie Gminy. Z ramienia TPŻL podpisały go: prezes Barbara Woźniak, wiceprezes Barbara Nowak oraz skarbnik Teresa Koścień. Z kolei gminę reprezentowały wójt Katarzyna Kaźmierczak i skarbnik Anna Kukla.

ZS (mat. UG Poraj)