fbpx

Pamiętajmy o ochronie w sieci! Dziś Dzień Bezpiecznego Komputera

12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera, którego celem jest uwrażliwienie wszystkich użytkowników na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać podczas serfowania w sieci i korzystania z nowoczesnych technologii. To też okazja, by podnosić swoją świadomość na tematy związane z cyberbezpieczeństwem.

Jest wiele kroków, które możemy podjąć, aby zabezpieczyć nasze komputery. Śląscy policjanci przygotowali kilka wskazówek, które pomogą ochronić nasze urządzenia i dane przed zagrożeniami, bowiem w erze cyfrowej ich zabezpieczenie jest sprawą kluczową. Komputery i internet towarzyszą nam na co dzień – używamy ich zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Umożliwiają nam komunikację z naszymi bliskimi, robienie zakupów, czy opłacanie rachunków i załatwianie różnych spraw urzędowych.

Dzisiejszy dzień to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak chronić swoje urządzenie i dane przed potencjalnymi zagrożeniami. Oto kilka praktycznych wskazówek, które w tym pomogą:

  • Aktualizuj oprogramowanie – regularne aktualizacje systemu operacyjnego i oprogramowania to kluczowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa. Nowe wersje często zawierają poprawki zabezpieczeń, więc upewnij się, że masz najnowszą wersję systemu.
  • Oprogramowanie antywirusowe – zainstaluj solidne oprogramowanie antywirusowe. Skanuj regularnie swoje urządzenie (możesz skorzystać z opcji planowania dostępnej w programie), aby wykryć i usunąć potencjalne zagrożenia. 
  • Silne hasła – twórz silne i unikalne hasła dla różnych kont. Unikaj logowania za pomocą jednego hasła do wielu serwisów, nie zapisuj haseł na kartkach i nie zostawiaj ich w widocznych miejscach. Zachęcamy do korzystania z menadżera haseł, który sam wygeneruje mocne hasło i będzie przechowywał je w bezpieczny sposób.
  • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – włącz funkcję uwierzytelniania dwuskładnikowego wszędzie tam, gdzie to możliwe. To dodatkowa ochrona, wymagająca podania kodu przy logowaniu, która zwiększa bezpieczeństwo konta internetowego.
  • Unikaj podejrzanych linków i załączników – nie klikaj w podejrzane linki, ani nie otwieraj załączników od nieznanych źródeł. To częsty sposób, w jaki złośliwe oprogramowanie dostaje się do komputera.
  • Ochrona prywatności – zwracaj uwagę na swoją prywatność w internecie. Możesz to zrobić korzystając z ustawień prywatności w mediach społecznościowych. Odradzamy również dzielenia się osobistymi informacjami na forum.
  • Regularne kopie zapasowe – systematycznie twórz kopie zapasowe swoich danych. W razie ataku hakerskiego lub awarii, będziesz mieć dostęp do ważnych danych.

Pamiętajmy, że to od naszej świadomości i codziennych działań, które wykonujemy online zależy, czy nasze komputery i aktywność w świecie wirtualnym są bezpieczne.  

Pamiętajmy o ochronie w sieci! Dziś Dzień Bezpiecznego Komputera 1

red., mat. KMP w Częstochowie

Czytaj także: Uwaga na internetowych oszustów! Ich ostatnią ofiarą padła mieszkanka pow. częstochowskiego

Pamiętajmy o ochronie w sieci! Dziś Dzień Bezpiecznego Komputera 2
https://www.kotly-patrzyk.pl/
https://www.kotly-patrzyk.pl/oferta/pompy-ciepla/