fbpx

W częstochowskim Zespole Szkół im. S. Żeromskiego może powstać oddział przygotowania wojskowego pod patronatem Ministra Obrony Narodowej

W „Żeromskim”(być może już od września), swoją działalność rozpocznie oddział przygotowania wojskowego pod patronatem Ministra Obrony Narodowej.

Powstanie OPW (oddział przygotowania wojskowego) zależy od wniosku, który składa zainteresowana szkoła średnia. Wniosek musi zostać poparty przez Radnych na Sesji Rady Miasta specjalną uchwałą. Tak właśnie stało się w przypadku Zespołu Szkół im. St. Żeromskiego.

Według komunikatu Ministerstwa Obrony Narodowej, działalność OPW w placówkach szkół średnich jest rozwiązaniem, które wychodzi naprzeciw „oczekiwaniom i potrzebom społecznym”. Dodatkowo, upowszechnia edukację w zakresie obronności, a na uczniów OPW szkoły otrzymują większą subwencję oświatową.

Na czym polega nauka w OPW?

Edukacja przebiegać będzie dwutorowo. Część teoretyczną, obejmującą 53 godziny zajęć, zrealizuje patronacka jednostka wojskowa. Zajęcia praktyczne obejmą 177 godzin w ciągu 4 lat liceum. Uczniowie odbędą dodatkowe ćwiczenia ze strzelectwa i musztry, samoobrony i edukacji wojskowej. Planowane są wyjazdy na strzelnicę, rajdy, obozy szkoleniowe. Klasa OPW to maksymalnie 30 uczniów. Absolwenci oddziału otrzymają dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych.

Częstochowski „ Żeromski”, to szkoła o bogatych tradycjach i ogromnym doświadczeniu w edukacji klas mundurowych i o profilu wojskowym. W 5 klasach mundurowych uczy się w sumie 150 uczniów, a zajęcia prowadzi wysoce wykwalifikowana kadra: żołnierze rezerwy WP w stopniu oficerskim i instruktorzy organizacji proobronnych.

Szkoła ma na swoim koncie współpracę m.in. z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Częstochowie i z 5 Pułkiem Chemicznym w Tarnowskich Górach. Uczniowie Żeromskiego odbywali również szkolenia poligonowe w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Często można ich spotkać na rozmaitych uroczystościach i akcjach o charakterze patriotycznym (m. in. : II Marsz Klas Mundurowych Szlakiem 7 Dywizji Piechoty, II Bieg Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej).

Liczne konkursy tematyczne i zawody sportowo- obronne kończą się często zwycięstwami kadetów z XII Zespołu Szkół, a o ich osiągnięciach więcej można się dowiedzieć odwiedzając stronę internetową placówki (https://zeromski.czest.pl/).

Powstanie Oddziału Przygotowania Wojskowego w „Żeromskim”, pod Patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, to nowy rozdział w historii szkoły. O tym, jak będzie przebiegać działalność OPW będziemy jeszcze informować.