fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaWiadomościPowiatowe Przewozy Pasażerskie. O zmianach dyskutowano w Starostwie Powiatowym w Częstochowie

Powiatowe Przewozy Pasażerskie. O zmianach dyskutowano w Starostwie Powiatowym w Częstochowie

Prawie 2,5 mln przejechanych kilometrów w 2022 r. 2,9 mln kilometrów do pokonania w 2023 r., a co dalej? W jakiej formie będą funkcjonowały Powiatowe Przewozy Pasażerskie?

W piątek, 10 lutego w Starostwie Powiatowym w Częstochowie spotkali się przedstawiciele gmin z Zarządem Powiatu Częstochowskiego.

– Mamy dla państwa rozwiązanie, które ma być kolejnym etapem w rozwoju komunikacji powiatowej. Jeżeli się nic nie zmieni w ustawodawstwie i dojdziemy do konsensusu, myślę, że w rok 2024 możemy wejść z nową jakością – informował Starosta Częstochowski Krzysztof Smela.

Powiatowe Przewozy Pasażerskie. O zmianach dyskutowano w Starostwie Powiatowym w Częstochowie 1
fot. Starostwa Powiatowego w Częstochowie

Przypomnijmy, że autobusy z logo Powiatu Częstochowskiego wyjechały po raz pierwszy w 2022 r. i pokonały dotychczas 2 473 337 km. 14 linii przejeżdżało przez 13 gmin w powiecie, co łącznie kosztowało prawie 10 mln zł.

– Mamy już doświadczenia, które pozwalają lepiej zaplanować siatkę połączeń. Mieszkańcy z jednej strony mieszkają w gminach, ale z drugiej strony funkcjonują w strefie subregionalnej. Dotyczy to szczególnie powiatu grodzkiego, jakim jest miasto Częstochowa –  zaznaczał Adam Morzyk, Członek Zarządu Powiatu. – Chcielibyśmy przedstawić wariant powołania związku powiatowo-gminnego, który mógłby realizować zadania komunikacyjne. Tylko takie podejście jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem – dodał.

Powiatowe Przewozy Pasażerskie. O zmianach dyskutowano w Starostwie Powiatowym w Częstochowie 2
fot. Starostwa Powiatowego w Częstochowie

Zarząd powiatu argumentuje, że obecna siatka połączeń ma charakter komunikacji realizującej zarówno zadania własne powiatu, jak i gmin. Ponadto, sprawniejszą komunikację publiczną można osiągnąć poprzez efektywniejsze wykorzystanie pojazdów, np. poprzez centra przesiadkowe, skrócenie czasu poszczególnych przejazdów. Istotną kwestią jest również zabezpieczenie finansowe na dalsze lata.

– Nie możemy w uchwale zabezpieczyć środków na kilka lat. Dlatego powinien być ten związek. Ponadto związek, to pierwszeństwo w aplikowaniu o pieniądze z funduszu – argumentował wicestarosta Jan Miarzyński.

Propozycja zarządu powiatu spotkała się z pozytywną opinią włodarzy gmin. – Jest to bardzo dobry pomysł. Partycypacja w kosztach to czas na kolejne spotkanie. Dziękuję za pracę wkładaną w planowanie połączeń, bo jest to trudne zadanie, wymagające wzięcia pod uwagę dużej ilości czynników – zaznaczała Anna Kowalska-Fert, zastępca wójta Gminy Przyrów.

Powiatowe Przewozy Pasażerskie. O zmianach dyskutowano w Starostwie Powiatowym w Częstochowie 3
fot. Starostwa Powiatowego w Częstochowie

– Specyfika powiatu dzieli gminy na dwa rodzaje. Z jednej strony mamy gminy oddalone od Częstochowy, gdzie przez pewien okres transport publiczny był w słabszej kondycji, a z drugiej gminy sąsiadujące z Częstochową, gdzie komunikacja niezależnie od warunków dobrze funkcjonowała. Chcielibyśmy, żeby coś powstało porównywalnego do jakości obecnie oferowanych usług. Bylibyśmy zainteresowani zachowaniem obecnych standardów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów – deklarował Krzysztof Ujma, wójt Gminy Poczesna.

Aktualnej siatki połączeń należy szukać na www.komunikacjaczestochowska.pl. Więcej informacji na stronie: www.czestochowa.powiat.pl.

red., mat. Starostwa Powiatowego w Częstochowie

Czytaj także: Powiatowe przewozy pasażerskie, czyli odpowiedź na oczekiwania mieszkańców

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -