fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneW częstochowskiej dzielnicy Dźbów powstała miejska pasieka. Pszczoły już pracują, wkrótce więc...

W częstochowskiej dzielnicy Dźbów powstała miejska pasieka. Pszczoły już pracują, wkrótce więc można spodziewać się miodu

Ekologiczna pasieka miejska powstała w dzielnicy Dźbów. To efekt udziału Częstochowy w ogólnopolskim projekcie „Elektryczne śmieci”. W pierwszym jego etapie w całym mieście ustawiono 32 czerwone pojemniki na tzw. elektrośmieci, czyli m.in. zużyte baterie i mały sprzęt elektroniczny i AGD. Teraz przyszedł czas na drugi etap programu, w ramach którego w mieście stanęły ule z recyklingu.

W nowej pasiece w Dźbowie ulokowano w sumie 100 tysięcy pszczół. Te pracowite owady zamieszkały w pięciu ulach zlokalizowanych przy ulicy Anyżkowej 2. Ich domki wybudowano z odzyskanych dzięki zbiórce elektrośmieci części. Wykorzystano do tego celu, np. bębny od pralek. W każdym w uli żyć będzie po około 20 tysięcy tzw. krainek, czyli pszczół miodnych, które charakteryzują się dużą odpornością i efektywnością, a przy tym są łagodne wobec ludzi.

Jak informuje Urząd Miasta, pomysłodawcą uli z recyklingu jest pszczelarz i grafik Tomasz Waśkiewicz. To on przez ponad rok pracował nad tą ideą, projektując ekologiczne pasieki.

To nie koniec proekologicznych działań w mieście. Jak zapowiada samorząd, wkrótce w sąsiedztwie uli staną donice z recyklingu oraz tablice edukacyjne dotyczące potrzeby selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz roli pszczół. Nad utrzymaniem miejskiej pasieki będą czuwały: Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Ekologiczna pasieka została zaprezentowana mieszkańcom i mediom dzisiaj. W spotkaniu, oprócz przedstawicieli władz miasta (prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot i radny Sebastian Trzeszkowski), Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie i Fundacji Odzyskaj Środowisko, uczestniczyła grupa częstochowskich przedszkolaków i uczniów, którzy przy okazji wzięli udział w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach, zakończonych wręczeniem orderów: „Przyjaciel Pszczół oraz nasion łąki kwietnej”.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -