fbpx
Strona głównaUncategorizedW Częstochowie ruszyła kampania ratująca życie. Jej hasło „Naucz tego znaku swoje...

W Częstochowie ruszyła kampania ratująca życie. Jej hasło „Naucz tego znaku swoje dziecko”

W mieście ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna pod hasłem „Naucz tego znaku dziecko”. Chodzi o prosty gest, który sygnalizować może osoba potrzebująca pomocy. Gest jest bardzo prosty – pokazujemy otwartą dłoń, a potem składamy ją w pięść, chowając kciuk. W ten prosty sposób możemy szybko i bez użycia słów zasygnalizować niebezpieczeństwo. Jest on stosowany na całym świecie, a dorośli uczą go dzieci, aby te mogły w razie niebezpieczeństwa poprosić o pomoc.

– To nieme wołanie, czytelne dla ludzi mówiących różnymi językami, dające w dyskretny sposób do zrozumienia, że potrzebujemy pomocy lub jesteśmy ofiarami przemocy – przekazuje Urząd Miasta Częstochowy.


Inicjatorem kampanii w mieście jest częstochowski Zespół Interdyscyplinarny do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Akcję realizuje ze wsparciem Urzędu Miasta, Komendy Miejskiej Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zarządu Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Częstochowie. Ponad 400 plakatów z tym gestem pojawi się w placówkach oświatowych i innych miejscach publicznych. Kampania jest już  prowadzona są za pośrednictwem ekranów w miejskiej przestrzeni – m.in. w pobliżu popularnego ,,Energetyka” oraz przy centrach handlowych ,Jagiellończycy” i ,,M1”.

– Gdy zauważymy taki gest, zachowajmy spokój, nie dajmy po sobie poznać, że go rozpoznajemy – tak, aby nie narażać osoby wzywającej pomocy – – uczą organizatorzy akcji. – Dyskretnie poinformujmy służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeśli to tylko możliwe, nie traćmy z oczu osoby, która w ten sposób prosi o pomoc.
- Advertisment -spot_img

Popularne