W Cementowni Rudniki wyburzono blisko 60-letni komin

0
486

W Cementowni Rudniki trwają wielkie porządki. Tym razem przyszła pora na wyburzenie blisko 60-letniego komina.

W Cementowni Rudniki wyburzono blisko 60-letni komin 1
Fot: Cezary Miłoś

Firma Cemex, właściciel cementowni, już od jakiegoś czasu wprowadza liczne zmiany w zakładzie, które mają przyczynić się do ochrony środowiska, bezpieczeństwa pracy oraz kontekstu społecznego i ekonomicznego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zmiany mają także doprowadzić do zwiększenia nowoczesności na zakładzie pracy.

W Cementowni Rudniki modernizację rozpoczęto od „serca” cementowni (najważniejszej jednostki produkcyjnej), czyli linii technologicznej pieca i budowy niebosiężnej wieży wymienników. Było to o tyle ciężkie zadanie, ponieważ w czasie prac wbudowania nowej linii zakład ciągle funkcjonował. Opłacało się jednak bo wprowadzone rozwiązania były dużym skokiem technologicznym niewidzianym w zakładzie od kilkudziesięciu lat.

Nowa linia pracuje już od ponad roku, a jej osiągane parametry produkcyjne są imponujące – począwszy od wskaźników proekologicznych, jakościowych, aż po wskaźniki ekonomiczne.

Kolejnym również ważnym etapem były wielkie porządki i wyburzanie. Pod „lupę” wzięte zostały elementy niefunkcjonujących już urządzeń, konstrukcji budowlanych i instalacji, które również okazało się zadaniem trudnym ze względu na pracujący zakład.

Potrzebne były idealne rozwiązania i przygotowania logistyczne, aby nie dopuścić do żadnego zagrożenia.

Generalnym wykonawcą prac wyburzeniowych w Cementowni jest przedsiębiorstwo SKRS Lipie, podwykonawcą realizującym rozbiórki i demontaże firma Mega-Pol, natomiast roboty strzałowe realizuje firma Wapex-Demin.

Po wszystkich ustaleniach i pomiarach nastał historyczny moment wyburzenia blisko 60-letniego komina, który służył niegdyś do odprowadzania gazów z nieistniejących już pieców obrotowych 1 i 2. Żelbetowy, wolnostojący komin był nieodłącznym elementem krajobrazu.

Mierzący 60 metrów wysokości posiadał średnicę zewnętrzną wynoszącą u podstawy długość 6 metrów, a średnicę zwężającą się ku górze do średnicy u wylotu 4,4 metry. Jego rozbiórkę zdecydowano się przeprowadzić metodą strzałową. Zadanie to było o tyle trudne, że w sąsiedztwie komina były inne instalacje.

W Cementowni Rudniki wyburzono blisko 60-letni komin 2
Fot: Cezary Miłoś

W szczególności skupiono się na ochronie podstacji, urządzeń wyciągowych, obiektów budowlanych, stacji paliw oraz instalacji wodnych. Koniecznym było właściwe zorganizowanie transportu, aby uniknąć potencjalnych kolizji z zagrożonym obszarem, dlatego zaangażowany został interdyscyplinarny zespół, który miał przeanalizować i zminimalizować wszelkie zagrożenia.

Wyburzenie nastąpiło 19 listopada 2020 roku o godzinie 15:00. Najpierw było słychać odgłos wystrzału założonych materiałów wybuchowych, a następnie komin upadł w zaplanowanym kierunku, zakańczając całą operację sukcesem.

Aktualnie w Cementowni Rudniki ciągle trwają prace wyburzeniowo – porządkowe. Są to mianowicie usuwane:

  • Pozostałości po piecach obrotowych nr 3 i 4;
  • Chodniki klinkieru;
  • Instalacje na tzw. zimnym końcu pieców;

Usuwane z terenu cementowni zbyteczne elementy zapewniają lepszy dostęp do nowych urządzeń. Powoli powraca pełen ład przestrzenny i technologiczny.

W Cementowni Rudniki wyburzono blisko 60-letni komin 3
Fot: Cezary Miłoś

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here