fbpx

Uważajcie na jeże!

Jesień jest czasem wielu prac w ogrodzie.

W trakcie prac należy pamiętać, że liście które zostaną zgrabione w sterty mogą stać się zimowym schronieniem dla jeży. Dlatego warto je zostawić na swoim miejscu aż do wiosny.

Liście, które zostaną zebrane dopiero po kilku tygodniach, może to stanowić dla jeży śmiertelne zagrożenie. Obudzone niepotrzebnie mogą już potem nie znaleźć nowego schronienia. Bowiem jeże zaczynają poszukiwania miejsca na zimowy sen po zgromadzeniu odpowiedniego zapasu tłuszczów i spadku temperatury otoczenia do 10-15°C.

W Polscedwa bardzo podobne do siebie gatunki jeży. A mianowicie jeż wschodni, który występuje na terenie całego kraju oraz jeż zachodni występujący w zachodniej części Polski. Obydwa gatunki są objęte częściowo ochroną, dlatego by je chronić, ustanowiono szereg zakazów.

Do zakazów między innymi należą: zakaz chwytania oraz przetrzymywania a także niszczenia czy uszkadzania ich schronisk. Jeże znajdujące się w ogrodach, te które prowadzą nocny tryb życia można spotkać również w parkach czy zieleńcach. Jeśli zobaczycie jeża w swoim ogrodzie, który poszukuje schronienia, nie należy ich płoszyć. Jeż to ssak który odżywia się głównie owadami i ślimakami.

Uważajcie na jeże! 2
fot. UG Poraj

Z tego właśnie względu jest on sprzymierzeńcem w ogrodzie, więc warto umożliwić mu znalezienie schronienia, poprzez pozostawienie sterty liści lub gałęzi, a nawet ustawienie specjalnego domku dla jeża.

Oprócz ryzyka, które czyhają na jeży oprócz niepotrzebnego wybudzenia w zimie, należy jeszcze ruch samochodowy. Jeże to jedni z najczęstszych ofiar kolizji z samochodami. Dlatego też warto zachować szczególną ostrożność jadąc wzdłuż parków czy ogrodów. Następnym poważnym zagrożeniem dla jeży jest wypalanie traw czy spalanie liści i gałęzi.

Bardzo dużo zwierząt ginie poprzez różnego rodzaju pułapki, takie jak niezabezpieczone wykopy czy studzienki. Jeśli spotkasz rannego jeża, ze znaczną ilością pasożytów bądź aktywnego podczas dużych mrozów czy jeśli występuję już pokrywa śnieżna, skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem, który zajmuje się pomocą dziko występującym zwierzętom.

Ich wykaz można znaleźć na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska TUTAJ.

Uważajcie na jeże! 3
mat. UG Poraj

K KIK