fbpx
Strona głównaPolecaneUważaj na fałszywych kominiarzy! Nie dawaj im pieniędzy. Odmowa naprawdę nie przyniesie...

Uważaj na fałszywych kominiarzy! Nie dawaj im pieniędzy. Odmowa naprawdę nie przyniesie pecha

Chociaż od Nowego Roku minęło już niemal pięć miesięcy, a do kolejnego, 2022 mamy jeszcze sporo czasu, w niektórych mieszkaniach w Częstochowie pojawiają się właśnie fałszywi kominiarze z życzeniami. O takim przypadku, który miał miejsce wczoraj w dzielnicy Parkitka poinformował nas jeden z naszych Czytelników.

Dwóch panów, w ubraniach przypominających kominiarskie mundury przyszło do mnie z życzeniami od kominiarza – opowiada Czytelnik. – Byłem zaskoczony, bo to nie pora na żadne życzenia. Wielkanoc za nami, a to Bożego Narodzenia, nie mówiąc o Nowym Roku daleko. Poza tym żaden z nich nie miał maseczki, a przecież chodzą od domu do domu i mogą ludzi zarażać.

W częstochowskiej Spółdzielni Pracy Kominiarzy dowiedzieliśmy się, że zatrudnieni w niej prawdziwi kominiarze nie mają z tym nic wspólnego. Wiedzą jednak, że wiele osób podszywa się pod nich, licząc na hojność ludzi spowodowaną….zabobonem.

Jest taki przesąd, że, gdy się nie pomoże i nie wesprze kominiarza, to człowiek będzie mieć pecha. Wiele osób w to wierzy, tak jak w to, że warto się złapać za guzik widzą kominiarza, bo to przynosi szczęście – powiedziano nam w spółdzielni. – Ci oszuści właśnie na tym starym przesądzie żerują. Ludzie dają pieniądze, aby nie kusić losu. Teraz tym bardziej, bo czasy są trudne, a ci mężczyźni występujący w imieniu kominiarzy lub wprost się pod nich podszywający o tym dobrze wiedzą.

Prawdziwi kominiarze od lat spotykają się z tym zjawiskiem. Nagminnie po domach przed Wielkanocą, a zwłaszcza na przełomie roku chodzi mnóstwo osób, które składają życzenia lub sprzedają kalendarze, rzekomo od kominiarza. Członkowie spółdzielni mieli także sygnały o “kominiarzach” chodzących z życzeniami w ciągu całego roku, nawet latem.

Nasze uniformy nie są żadnymi zastrzeżonymi wzorami mundurów, jak na przykład mundury policyjne, dlatego łatwo je kupić – informuje firma zrzeszająca kominiarzy. –Warto więc pamiętać, że nie każdy, kto wygląda jak kominiarz nim faktycznie jest. Prosimy uważać na oszustów. My żadnych akcji i zbiórek po domach nie prowadzimy.

(zdjęcie ilustracyjne pixabay.com)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -