fbpx
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacjeUrodziny kultury! - przed nami 15. Noc Kulturalna

Urodziny kultury! – przed nami 15. Noc Kulturalna

 

 

W nocy z 15 na 16 września na terenie całej Częstochowy będzie można uczestniczyć w ponad stu wydarzeniach kulturalnych. Częstochowa na pewno nie zaśnie.

Zbliża się wyjątkowa noc – Noc Kulturalna. Jest to wyjątkowy projekt kulturalny, w którym podczas jednej nocy, przez kilkanaście godzin, można uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych o różnorodnej tematyce. W tym roku organizatorzy przygotowali 113 punktów programu. Są to wystawy, koncerty, spektakle, warsztaty oraz spotkania autorskie i wydarzenia taneczne.

Tegoroczny budżet na Noc Kulturalną wynosi ponad 100 tys zł. Z czego 60 tys pochodzi z budżetu miasta jako wsparcie, 20 tys. przeznaczone jest na wydarzenia odbywające się na pl. Biegańskiego a 40 tys. dostaną miejskie instytucje kultury.

Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Noc Kulturalna łączy wiele podmiotów. Jest to jeden moment w roku, kiedy łączy się cała społeczność (lokale gastronomiczne, urzędy, instytucje) tworząc niecodzienny klimat.

Niektóre miasta w Polsce, po sukcesie Nocy Kulturalnej w Częstochowie poszły naszym tropem i z powodzeniem organizują takie wydarzenia w swoich miastach – mówił na konferencji prasowej Aleksander Wierny.

Głównym koordynatorem Nocy Kulturalnej jest Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”. Organizatorami poszczególnych wydarzeń są między innymi instytucje kultury, lokale gastronomiczne i niezależni animatorzy kultury z całego miasta. Całość programu składa się z wcześniej zgłoszonych propozycji.

Karnet na całą Noc, uprawniający do wstępu na wszystkie wydarzenia podczas imprezy, kosztuje jedynie 15 złotych a cały dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostaje na organizację przyszłorocznej edycji.

W programie tegorocznej Nocy Kulturalnej każdy znajdzie coś dla siebie. Uroczyste rozpoczęcie odbędzie się 15.09 o godzinie 17.45 na Placu Rady Europy (obok dworca PKP). Odsłonięty zostanie mural autorstwa Tomasza Sętowskiego – Strażnik czasu, który zapoczątkuje nocne wydarzenia.

Liczba miejsc jest ograniczona ze względów bezpieczeństwa. Obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Na określone wydarzenia, takie jak warsztaty, mogą obowiązywać zapisy. Cały program dostępny jest na stronie internetowej OPK.

 

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -