fbpx

Ulica Mielczarskiego stanie się kolorowa i przyjazna mieszkańcom


Ulica Mielczarskiego stanie się kolorowa i przyjazna mieszkańcom.


Odmiany ulicy Mielczarskiego w Częstochowie, która raczej nie cieszy się zbyt dobrą opinią wśród częstochowian, podjęła się Fundacja Oczami Brata wraz ze Spółdzielnią Socjalną “Jasne, że alternatywa 21”. Fundacja zamierza wprowadzić zmiany na tej ulicy między innymi ze względu na znajdującą się tam Klubokawiarnię “Alternatywa 21”, w której pracują jej podopieczni.

[post_gallery]

Ulica zmieni swój wygląd i charakter na odcinku od ulicy Piłsudskiego do skrzyżowania z ulicą Przemysłową – opowiada wiceprezes Fundacji „Oczami Brata” Paulina Fronczak. – Chcemy jeszcze w tym miesiącu ukwiecić ulicę i namalować na ścianie jednej z kamienic dekoracyjny mural.

Ulica Mielczarskiego stanie się kolorowa i przyjazna mieszkańcom 2
Wizualizacja zmian na ul. Mielczarskiego


Fundacja ma już opracowany dokładny plan, jak chce w ciągu najbliższych miesięcy, a nawet lat zmieniać ulicę Mielczarskiego. W pierwszym etapie poza roślinnością i obrazem na elewacji jednego z budynków ma się tam pojawić wisząca nad ulicą kolorowa instalacja.

Z pewnością będzie to kolorowa instalacja ożywiająca tutejszy krajobraz, może zdecydujemy się na podświetlane elementy – mówi wiceprezes Fundacji. – Na pewno takie dekoracje nadadzą ulicy niepowtarzalny klimat.


Jak opowiada Paulina Fronczak, w metamorfozę Mielczarskiego organizacja, która zajmuje się niesieniem pomocy osobom z niepełnosprawnością intelektualną, chce zaangażować samych mieszkańców. Na dniach na miejsce przyjadą donice na kwiaty, które wcześniej stały na Placu Biegańskiego i zacznie się wielkie sadzenie kwiatów. W zadanie to Fundacja chce wciągnąć mieszkańców domów sąsiadujących z Klubokawiarnią „Alternatywa 21”. Mają oni nie tylko pomagać w sadzeniu, ale dbać później o kwiaty i całą ulicę. Działania prowadzone przez Fundację mają bowiem na celu również aktywizację i integrację mieszkających przy ulicy Mielczarskiego częstochowian.


Koncepcję zagospodarowania ulicy Mielczarskiego przygotowało zaprzyjaźnione z Fundacją częstochowskie architektoniczne Studio TOPOS. Poza rozwieszonymi pomiędzy budynkami dekoracjami oraz donicami z kwiatami przewidziało ono także montaż tak zwanej małej architektury, czyli na przykład ławek.

Zmiany na tej ulicy nie będą polegać wyłącznie na poprawie jej estetyki – zapewnia Paulina Fronczak. – Chcemy tu stworzyć coś w rodzaju centrum kulturalnego. W planach mamy organizowanie na wzór dawnej Frytki festiwalu ulicznego. Chcemy prezentować na kameralnych koncertach zdolnych, młodych artystów lokalnych. Zamierzamy, podobnie jak w naszej Klubokawiarni, przygotowywać również wystawy.


Fundacja myśli również o przeprowadzaniu w tym rejonie Częstochowy cyklicznych gier ulicznych, które przybliżyłyby częstochowianom historię tej dzielnicy, losy jej dawnych mieszkańców, także opowiadały o zamieszkującej przed wojną ten fragment miasta ludności żydowskiej.

(tekst i fot, IBS, wizualizacja ulicy Fundacja „Oczami Brata”)