fbpx
Strona główna Polecane Powiat częstochowski chce stworzyć własną komunikację

Powiat częstochowski chce stworzyć własną komunikację


Powiat częstochowski chce stworzyć własną komunikację.


Miałaby ona zastąpić stale ograniczający liczbę kursów, znajdujący się w likwidacji, częstochowski PKS.
Sprawę pilotuje Starostwo Powiatowe w Częstochowie. Jak się dowiedzieliśmy, uruchomieniem samorządowej komunikacji zbiorowej na ten moment zainteresowanych jest siedem gmin. To głównie te samorządy, które z powodu kłopotów finansowych częstochowskiego przewoźnika i drastycznie zredukowanej przez niego linii autobusowych zostały często praktycznie bez komunikacji zbiorowej.

Wiele gmin naszego regionu niemal z dnia na dzień z powodu redukcji połączeń PKS-u w Częstochowie straciło połączenia z Częstochową – mówi Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego, Adam Morzyk. – Tymczasem z tych gmin wiele osób musi każdego dnia dojeżdżać do miasta do pracy czy szkoły. Działający na terenach tych gmin prywatni przewoźnicy nie są tymczasem w stanie uzupełnić luki po PKS-ie.

Z prośbą o pomoc do Starostwa Powiatowego w Częstochowie zwróciły się gminy: Kruszyna, Kłomnice, Mstów, Dąbrowa Zielona, Przyrów, Mykanów oraz Olsztyn. Powiat podjął rozmowy nad stworzeniem siatki połączeń autobusowych, które umożliwią mieszkańcom gmin dojazd do miasta.

Przystąpiliśmy do opracowywania mapy połączeń autobusowych – informuje Adam Morzyk. – Projektujemy linie autobusowe w poszczególnych gminach, a także przymierzamy się do opracowania optymalnych tras dojazdu do Częstochowy. Myślimy o stworzeniu linii autobusowych, które obsługiwałyby małe miejscowości położone z dala od głównych dróg, a także linii kursujących po najważniejszych trasach, które, mówiąc kolokwialnie, zbierałyby pasażerów dowożonych z tych mniejszych miejscowości.


Jak opowiada Adam Morzyk, sprawa jest skomplikowana. Nie chodzi tylko o wytyczenie tras dla autobusów, ale także wybór przewoźnika. Starostwo nie wyklucza, że przewoźników mogłoby być kilku.

Do ustalenia jest także kwestia dofinansowywania przez powiat i gminy tej komunikacji – opowiada przedstawiciel powiatu. – Wstępnie szacujemy, że każda z gmin, która chciałaby skorzystać z tej nowej komunikacji musiałaby do niej rocznie dopłacać około 400 tys. złotych.


Starostwo Powiatowe zamierza, wzorem na przykład powiatu bielskiego, powołać do życia związek komunalny, w skład którego weszłyby gminy i powiat. To ten związek docelowo zająłby się wszystkimi kwestiami organizacyjnymi.

Ponieważ sytuacja z PKS-em nas wszystkich zaskoczyła i trzeba na szybko podjąć jakieś kroki, na początek to my weźmiemy na siebie organizację tej komunikacji – opowiada Adam Morzyk. – Potem to właśnie nowo powołany związek komunalny przejmie na siebie wszelkie obowiązki.


Starostwo zamierza ruszyć z nową komunikacją międzygminną od nowego roku. Jak mówi Adam Morzyk, powiat nie wyklucza, że przetargu dotyczącego obsługi niektórych linii może się zgłosić także częstochowski PKS.


– Chaos wokół PKS-u jest duży – mówi Adam Morzyk. – Firma bez uprzedzenia z dnia na dzień zlikwidowała połączenia, zostawiając gminy samym sobie, więc na pewno nie będziemy czekać na żadne zmiany u tego przewoźnika. Trudno nam także ponownie zaufać tej firmie, nawet gdyby chciała przywrócić wszystkie stare połączenia. Niezależnie od tego, co byśmy nie usłyszeli od kierownictwa PKS-u, ze stworzenia własnej, niezależnej komunikacji zbiorowej nie zrezygnujemy – dodaje reprezentant powiatu.

- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here