W Częstochowie uczczono 158. Rocznicę Powstania Styczniowego

0
184

W Częstochowie uczczono 158. Rocznicę Powstania Styczniowego. Uroczystości odbyły się na cmentarzach św. Rocha i Kule.

W Częstochowie uczczono 158. Rocznicę Powstania Styczniowego 1
Fot. UM Częstochowa

W piątek 22 stycznia 2021 roku w Częstochowie na cmentarzach św. Rocha i Kule odbyły się uroczystości upamiętniające 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Kwiaty oraz znicze na mogiłach powstańców złożyli: wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny w asyście Straży Miejskiej, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień – kapitan Jacek Michałowski oraz major Andrzej Kowalski.

Powstanie styczniowe, czyli polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu zostało ogłoszone Manifestem wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy 22 stycznia 1863 roku. W czasie powstania Częstochowa była terytorialnie związana z województwem kaliskim.

Walki toczyły się wokół Częstochowy, natomiast w centrum miasta powstańcy zabezpieczali dostawy broni i żywności, a ranni w czasie wojny trafiali do szpitala miejskiego im. Najświętszej Maryi Panny. W podczęstochowskich Herbach zorganizowany był największy kanał przerzutu broni dla walczących. W zakup broni zaangażowany był m.in. Józef Ignacy Kraszewski; z kolei jego brat Krzysztof nadzorował jej przerzut przez granicę.

Po zakończeniu powstania jesienią w 1864 roku Polaków dotknęły liczne represje. Majątki szlacheckie były konfiskowane, nakładano wysokie kontrybucje, prowadzono intensywną rusyfikację. W Częstochowie, na dzisiejszym pl. Bohaterów Getta, wieszano jeńców polskich wziętych do niewoli m.in. w bitwie pod Kruszyną. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć łącznie ok. 700 osób, a na zesłanie – co najmniej 38 tysięcy.

Najpierw miejska delegacja złożyła hołd na cmentarzu św. Rocha, gdzie spoczywają polegli powstańcy (częstochowianie): Antoni Skowroński, Józef Chrzanowski, Sebastian Rogacz, Ksawery Wołowski, Antoni Chlewski.

W Częstochowie uczczono 158. Rocznicę Powstania Styczniowego 2
Fot. UM Częstochowa

Następnie delegacja w asyście częstochowskich strażników miejskich, założycieli lokalnego Koła Związku Oficerów Rezerw RP z prezesem Arturem Wojciechowskim, który na co dzień jest naczelnikiem Oddziału Ochrony Porządku Publicznego Straży Miejskiej, udała się na cmentarz Kule, gdzie w Kwaterze Wojennej znajduje się grób bohatera powstania styczniowego porucznika Józefa Hunkiewicza (weterana Wojska Polskiego z 1863 roku, który zmarł w 1933 roku, w wieku 104 lat). Niestety, w październiku 2017 roku grób por. Hunkiewicza został zdewastowany.

W Częstochowie uczczono 158. Rocznicę Powstania Styczniowego 3
Fot. UM Częstochowa

Z inicjatywy wiceprezydenta Ryszarda Stefaniaka w październiku 2019 roku grób został odnowiony przez częstochowskich strażników miejskich, założycieli częstochowskiego Koła ZOR RP.

Uroczystości odbyły się w ścisłym reżimie sanitarnym ze względu na ciągle panującą pandemię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here