Zarząd Powiatu Radomszczańskiego i przedstawiciele władz Radomska uczcili Ofiary Holocaustu

0
193

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypadł 27 stycznia, zarząd Powiatu Radomszczańskiego oraz przedstawiciele władz Radomska uczcili symbolicznie pamięć ofiar.

Zarząd Powiatu Radomszczańskiego i przedstawiciele władz Radomska uczcili Ofiary Holocaustu 1
Fot. UM Radomsko

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został 1 listopada 2005 roku. W 2021 roku święto to przypada na 27 stycznia, w 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, stworzonego w czasie II Wojny Światowej.

W niemieckich obozach koncentracyjnych w czasie II Wojny Światowej doszło do ludobójstwa na ogromną skalę, w szczególności europejskich Żydów, ale także innych prześladowanych grup etnicznych, narodowych i społecznych oraz więźniów politycznych.

Bezprecedensowa próba wymordowania całych narodów przy użyciu metod przemysłowych, nigdy wcześniej i później nie była przeprowadzona w takiej skali. W czasie okupacji przez III Rzeszę w obozach koncentracyjnych zginęło prawie 6 milionów Żydów. Jedną trzecią tej liczby, czyli ok. 2 miliony, stanowiły dzieci.

W tym tak wyjątkowym dniu wicestarosta Jakub Jędrzejczak oraz członek Zarządu Powiatu Fabian Zagórowicz uczcili pamięć ofiar Holocaustu poprzez złożenie kwiatów pod obeliskiem przy ul. Berka Joselewicza.

Zarząd Powiatu Radomszczańskiego i przedstawiciele władz Radomska uczcili Ofiary Holocaustu 2
Fot. Powiat Radomszczański

„Mamy nadzieję, że pamięć o Holocauście pozwoli zapobiec aktom ludobójstwa w przyszłości. Niech będzie dla wszystkich przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami” – podkreśla wicestarosta Jakub Jędrzejczak.

Natomiast w imieniu władz Radomska kwiaty złożyli przed Macewą przy ul. Joselewicza Sekretarz Miasta Radomska Kamila Malinowska-Sztangreciak wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Radomsku Rafałem Dębskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here