fbpx

TSKŻ. Nowy rok dużo starszych braci

Żydzi całego świata powitali nowy rok 5874. W kalendarzu juliańskim ta zmiana daty rocznej dokonuje się między wieczorem 15, a schyłkiem dnia 17 września. Częstochowianie Żydzi, ich potomkowie i przyjaciele spotkali się na Rosz ha Szana w siedzibie miejscowego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów.

Noworoczne życzenia zebranym złożyła przewodnicząca TSKŻ Izabela Sobańska – Klekowska. Nim przystąpiono do tradycyjnego (pysznego!) poczęstunku, wystąpiła Danuta Morel. Polska aktorka związana kiedyś z Teatrem Żydowskim, Ślązaczka – co mocno podkreślała, mieszka obecnie w Izraelu. Z radością jednak pojawia się w Częstochowie, gdzie ma już wierną publiczność. W tych okolicznościach jej występ miał iście rodzinny, ciepły i zabawowy charakter. Dedykowany był głównie Chaimowi Topolowi i nieśmiertelnemu „Skrzypkowi na dachu”, ale uhonorowany też został Charles Aznavour i przedwojenni twórcy ogólnopolskich i światowych hitów estradowych.

Pewnie częstochowscy Żydzi i nie – Żydzi jednakowo byli pod wrażeniem patronującej spotkaniu daty: 5874, odnosząc ją do wieku naszego miasta, a nawet państwowości polskiej.

Tadeusz Piersiak

Czytaj także: „Inteligenci” w reżyserii Wojciecha Malajkata znów w Częstochowie.

TSKŻ. Nowy rok dużo starszych braci 1
https://www.kotly-patrzyk.pl/
https://www.kotly-patrzyk.pl/oferta/pompy-ciepla/