W Warszawie na stadionie im. Zygmunta Szelesta rozegrano po raz pierwszy w historii chód sportowy na dystansie 2 x 10 000 m. Zawodnik CKS Budowlani Częstochowa Jakub Jelonek zameldował się na mecie z trzecim wynikiem dnia.

Chód etapowy 2 x 10 000 metrów miał być dla zawodników symulacją startu w nowej konkurencji olimpijskiej, czyli chodziarskiej sztafecie na dystansie maratońskim. Po pierwszej części chodu, czyli 10 000 metrów zaplanowano 43 minuty przerwy. Do próby przystąpiła czołówka polskich zawodników. Mogli sprawdzić jak będzie zachowywał się ich organizm w tej nietypowej rywalizacji oraz dodatkowo zawalczyć o przepustki do startu w reprezentacji Polski podczas drużynowych mistrzostw świata, które będą imprezą kwalifikacyjną do igrzysk w Paryżu.

Najlepiej spisał się Maher Ben Hlima. Chodziarz Rudzkiego Klubu Sportowego z Łodzi pokonał pierwszą część dystansu w 40:22.00 i po nieco ponad 40 minutowej przerwie na kolejnym etapie uzyskał czas 41:27.00. Trzeci w tych kwalifikacjach był zawodnik CKS Budowlani Częstochowa Jakub Jelonek. Najpierw osiągnął 42:47.00, by po przerwie przejść 10 000 metrów w 43:12.00. Tym samym łączny wynik Kuby – 1 godz. 25 min. 59 sek. dał zawodnikowi Budowlanych przepustkę na drużynowe mistrzostwa świata, które odbędą się tureckim mieście w Antalya w dniach 20-21 maja 2024. Minimum kwalifikacyjne na tę imprezę było 1:26,00.

Chód sportowy. Bardzo dobry wynik Jakuba Jelonka w eliminacjach do drużynowych mistrzostw świata w 2024 roku 1