Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się porannymi „Godzinkami”. Na godz. 11 zaplanowana jest suma pontyfikalna pod szczytem. Homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Na Jasnej Górze trwa przypadająca na 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Maryi Panny. Rozpoczęły ją tzw. Godzinki. Z kolei o godz. 8 odprawiona została msza św. dla uczestników pielgrzymek pieszych z Warszawy. W sumie w 7 pielgrzymkach pieszych ze stolicy przyszło ok. 8 400 pątników. Przewodniczył jej metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, wiernych powitał zaś o. Samuel Pacholski, przeor sanktuarium.
-Przybywacie po nadzieję, bo czasy są trudne, a ludzkie życie jest kruche i narażone na liczne wątpliwości. Stajecie dzisiaj przed Matką, która zawsze ma dla was to samo przesłanie. „Zawierzcie mojemu Synowi. Zawierzcie do końca i uczyńcie co On wam powie” – mówił o. Samuel Pacholski.
Jasnogórski przeor zauważył, że po dwóch latach pandemii, która była poważną próbą miłości, realizowanej w sytuacji wielu ograniczeń związanych z przymusową izolacją, ten rok przyniósł jeszcze większe wyzwanie, bo nasi sąsiedzi – Ukraińcy, zostali niesprawiedliwie i brutalnie zaatakowani. – W obliczu tragedii wielu rodzin, szczególnie kobiet i dzieci, które zmuszone zostały do opuszczenia ojczyzny, wielu z nas odpowiedziało w sposób ewangeliczny, otwierając dla nich własne mieszkania i domy – mówił o. Samuel Pacholski. Zaznaczał, że nie stało się tak z uwagi na obiecywaną pomoc czy rekompensatę. – Zrobiliśmy to, bo wystarczył pierwszy odruch serca, które nie godzi się na cierpienie, zwłaszcza niewinnych – podkreślał.
Jak będzie wyglądała poniedziałkowa uroczystość?
Zanim o godz. 11 pod szczytem rozpocznie się suma pontyfikalna, odmówiona zostanie modlitwa za Ojczyznę w 102. rocznicę Cudu nad Wisłą.
Podczas sumy homilię wygłosi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Wydarzeniu towarzyszyć będzie poświęcenie ziół.
O godz. 13 z jasnogórskiego szczytu popłynie śpiew uwielbienia w wykonaniu laureatów Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”. Godzinę później wałami przejdzie droga krzyżowa.
Procesję Eucharystyczną zaplanowano na godz. 18.30. Po niej – już w Bazylice- rozpocznie się msza św., której przewodniczyć będzie także metropolita częstochowski.
O godz. 21 rozpocznie się tradycyjny Apel Jasnogórski. Tym razem odbędzie się on z rozważaniami biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza. Wydarzenie będzie miało miejsce w Kaplicy Matki Bożej. Szczegóły: www.jasnagora.com.
ZS. mat. Biura Prasowego Jasnej Góry