fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaFestiwal Rockowizna w Krakowie. Na scenie zagrają m.in. Kult, IRA i Strachy...

Festiwal Rockowizna w Krakowie. Na scenie zagrają m.in. Kult, IRA i Strachy na Lachy

Jak już zapowiadaliśmy, trasa Festiwalu Rockowizna obejmie także Kraków. Przystanek nad Wisłą przypada na termin od 26 do 28 sierpnia. Na zachętę prezentujemy galerię zdjęć wykonanych podczas poznańskiej odsłony imprezy.

O Festiwalu Rockowizna pisaliśmy już na łamach “Gazety Regionalnej” i czerwcowego dodatku “Czas na kulturę!”. To imprezowa nowość, która wzbogaciła listę tegorocznych, letnich festiwali.

Legendy polskiej sceny muzycznej

Wydarzenie organizuje firma Visual Production sp. z o.o. (www.visualproduction.pl), a patronem medialnym jest Antyradio. Ideą festiwalu jest siła łączenia pokoleń pod sceną i na scenie. Wszystkich spaja rytm dobrego, klasycznego rockowego grania. Jest mocno, prawdziwie i na wysokim poziomie. Zapewniają to legendy polskiej sceny muzycznej.

Festiwal Rockowizna w Krakowie. Na scenie zagrają m.in. Kult, IRA i Strachy na Lachy 1
Festiwal Rockowizna w Poznaniu (fot. Visual Production)

Festiwal zainaugurowany został pod koniec czerwca w Gdańsku. Potem Rockowizna zawitała do Poznania i Wrocławia. W terminie od 6 do 8 sierpnia wydarzenie miało odbywać się w Katowicach, jednak z przyczyn niezależnych od organizatorów i występujących artystów, musiało zostać odwołane.

Bez zmian pozostaje za to finał Rockowizny, który odbędzie się w Krakowie. Nad Wisłą impreza trwać będzie od 26 do 28 sierpnia. Miejscem muzycznych doznań stanie się AreNa Lato zlokalizowana przy Tauron Arenie Kraków.

Festiwal Rockowizna w Krakowie. Na scenie zagrają m.in. Kult, IRA i Strachy na Lachy 2
Festiwal Rockowizna w Poznaniu (fot. Visual Production)

Trzy dni rockowych doznań w Krakowie

Pierwszego dnia festiwalu na plenerowej scenie pojawią się zespoły IRA, Sztywny Pal Azji i Róże Europy. Pierwsza z wymienionych grup zagra koncert z okazji swojego 35-lecia. Dzięki drugiej publiczność zaśpiewa z pewnością tłumnie „Wieżę radości, wieżę samotności”, a za sprawą trzeciej – kultowy “Jedwab”.

W sobotę, 27 lipca rockową wartę przejmą kolejno Happysad, Kasia Kowalska i Strachy na Lachy. Każdy z wykonawców ma dziś ugruntowaną pozycję na rodzimej scenie, potwierdzoną ilością sprzedanych płyt, zagranych koncertów i zebranych nagród.

Festiwal Rockowizna w Krakowie. Na scenie zagrają m.in. Kult, IRA i Strachy na Lachy 3
Festiwal Rockowizna w Poznaniu (fot. Visual Production)

Krakowską Rockowiznę zwieńczy niedzielny występ zespołu, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Wystarczy słowo: Kult. Tym razem w repertuarze nie powinno zabraknąć utworów z wydanej w maju ubiegłego roku “Ostatniej płyty”.

Każdego dnia koncerty rozpoczynać się będą o godz. 19. Sprzedaż biletów trwa! Obowiązują dwie opcje: standardowa i VIP. Bilety na jeden wybrany dzień kosztuje 109 i 139 zł. Na dwa wybrane dni – 179 i 219 zł, a na trzy dni – 249 i 299 zł. Można je kupić za pośrednictwem stron www.visualproduction.pl, ebilet.pl, eventim.pl i biletyna.pl.

Oto gwiazdy sierpniowego Festiwalu Rockowizna

Róże Europy narodziły się 1983 r. Trzonem kapeli jest wokalista i autor tekstów Piotr Klatt. Najpopularniejszą płytą zespołu do dziś jest krążek „Poganie! Kochaj i obrażaj”, na który trafił evergreen – „Jedwab”. Przypomnijmy, że w tym utworze gościnnie wystąpiła, rozpoczynająca wówczas swoją karierę Edyta Bartosiewicz.

Sztywny Pal Azji powstał w 1986 r. założony przez gitarzystę, a zarazem głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego oraz Leszka Nowaka, Pawła Nazimka, Janusza Dedę i Andrzeja Turka. Warto dodać, że w 2014 r. największy przebój zespołu – „Wieża radości, wieża samotności” uzyskał pierwsze miejsce w Polskim Topie Wszech Czasów radiowej Trójki. Nie zabraknie go z pewnością podczas festiwalu.

Festiwal Rockowizna w Krakowie. Na scenie zagrają m.in. Kult, IRA i Strachy na Lachy 4
Festiwal Rockowizna w Poznaniu (fot. Visual Production)

IRA jest o rok młodsza, zespół powstał bowiem w 1987 r., w Radomiu. Każda płyta grupy, której przewodzi dziś Artur Gadowski, sprzedaje się w wielu tysiącach egzemplarzy, a różnorodność gatunków muzycznych, po które sięga, sprawia, że zdobywa serca zarówno fanów mocniejszych brzmień, jak i wielbicieli rockowych ballad. Świadczą o tym takie kawałki jak choćby „Dlaczego nic”, „Taki sam”, „Nie zatrzymam się”, „Parę chwil” czy „Wiara”.

Strachy na Lachy to drugi – obok Pidżamy Porno – zespół, na którego czele stoją Krzysztof „Grabaż” Grabowski i Andrzej „Kozak” Kozakiewicz. Jako SNL grają od ponad 20 lat. Obok autorskich piosenek z niepodrabialnymi tekstami, które tworzy Grabaż, zespół brał na warsztat m.in. twórczość Jacka Kaczmarskiego, „Zakazane piosenki”, „Balladę o Tolku Bananie” czy „Nim wstanie dzień”. Jednak to nie na nie czeka się na koncertach, a na „Piłę tango”, „Żyję w kraju”, „Chorego na wszystko” czy „Dygoty”. W ubiegłym roku Strachy wydały nowy album „Piekło” promowany przez singiel „Niebotyczne wniebowstąpienie”.

Festiwal Rockowizna w Krakowie. Na scenie zagrają m.in. Kult, IRA i Strachy na Lachy 5
Festiwal Rockowizna w Poznaniu (fot. Visual Production)

Aż trudno uwierzyć, że od czasu wydania debiutanckiej płyty Kasi Kowalskiej minie niebawem 30 lat. „Gemini” wyprodukowane przez Grzegorza Ciechowskiego sprzedało się w liczbie ponad 400 tys. egzemplarzy. Dziś Kowalska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek polskiej sceny muzycznej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, ze statuetkami Fryderyka na czele, albumy, które pokrywają się kilkakrotną platyną i takie hity jak „Coś optymistycznego”, „Wyrzuć ten gniew”, „A to co mam” czy „Antiditum”.

Z kolei Happysad utworzono rok wcześniej niż Strachy. Zespół pochodzi ze Skarżyska-Kamiennej. Muzycy grali ze sobą jednak już dużo wcześniej, występując pod nazwą HCKF i Happy Sad Generation. Wokalistą grupy niezmiennie jest Kuba Kawalec, z którym kolejne pokolenia śpiewają takie przeboje jak „Zanim pójdę”, „Czysty jak łza”, „Noc jak każda inna” czy „Ja do Ciebie”. Niemniej nie tylko utwory z debiutanckiej płyty „Wszystko jedno” cieszą się taką popularnością, dyskografia grupy obejmuje bowiem jeszcze siedem albumów studyjnych, jeden kompilacyjny, a także trzy krążki koncertowe.

Festiwal Rockowizna w Krakowie. Na scenie zagrają m.in. Kult, IRA i Strachy na Lachy 6
Festiwal Rockowizna w Poznaniu (fot. Visual Production)

Kult i jego lider Kazik Staszewski to ikony polskiego rocka. Zespół obecny na polskiej scenie od 40 lat stał się – bezsprzecznie – kultowy. Mocne teksty, sceniczna, charakterystyczne połączenie gitar, sekcji dętej, perkusji i klawiszy. Grupa, za którą stoi nie tylko bogata dyskografia, ale i rzesza oddanych fanów, która tworzy kolejne pokolenia. Koszulki z Kultem nowszą więc wszyscy.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Nowa Deweloper - Mieszkania i domy w Częstochowie

Popularne

- Advertisment -Nowa Deweloper - Mieszkania i domy w Częstochowie