fbpx

Józef Gorgosz – artysta i wynalazca. Niezwykła wystawa w lublinieckim MDK

Do końca sierpnia w Miejskim Domu Kultury można oglądać wystawę poświęconą twórczości lublinieckiego rzeźbiarza, Józefa Gorgosza.

W roku 750-lecia Lublińca tutejszy Miejski Dom Kultury prezentuje dorobek lublinieckich artystów. A takim bez wątpienia był Józef Gorgosz – rzeźbiarz i wynalazca. 4 sierpnia odbył się wernisaż poświęcony jego twórczości. Na wystawie można zobaczyć zbiory pochodzące z prywatnej kolekcji córki artysty – Ireny Gorgosz-Strużek.

Talent Józefa Gorgosza objawił się zupełnie przypadkiem. Na kursie dla plastyków – amatorów w Szkocji wyrzeźbił orła polskiego w drewnie. Płaskorzeźba spodobała się tak bardzo, że musiał stworzyć kilka kolejnych egzemplarzy.

Józef Gorgosz – artysta i wynalazca. Niezwykła wystawa w lublinieckim MDK 2
Wernisaż wystawy poświęconej twórczości Józefa Gorgosza (fot. MDK w Lublińcu)

Po powrocie do kraju zarzucił na jakiś czas działalność artystyczną. Zajął się budową domu w Lublińcu przy ulicy Biała Cegielnia, której nazwę wymyślił sam. Dał się też poznać jako majsterkowicz i wynalazca. Pracując w Gminnej Spółdzielni, zbudował maszynę do mechanicznego workowania zboża. Dla żony skonstruował domowy magiel, a dla siebie – piłę mechaniczną do cięcia bali lipowych, które wykorzystywał w twórczości.

Pod koniec lat 70. wrócił do rzeźbienia, a swoją pasją zaraził syna, Jerzego. Razem tworzyli w zaciszu swojego domu. Swoje prace wystawiali w Lublińcu, następnie ich twórczość prezentowana była w Zawadzkiem,  Koszęcinie, Herbach, Dobrodzieniu, Rybniku, Bytomiu, Wodzisławiu, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Bielsku-Białej, Warszawie oraz Krakowie. Wiele eksponatów trafiło za granicę. O rodzinie Gorgoszów rozpisywały się ówczesne gazety. Ich wycinki można obejrzeć na wystawie.

Tytuły prac Józefa Gorgosza  takie, jak „Stolarz”, „Murarz” „Ogrodnicy”, „W karczmie”  wskazują, że obszarem zainteresowania artysty był człowiek i jego praca, a także codzienne życie. Płaskorzeźby odzwierciedlają jego pasję do prostoty, pracowitość i umiłowanie ludzkich relacji. Takiego też zapamiętali go bliscy. Jego twórczość i postawa życiowa inspirowała. Nie tylko syn poszedł w ślady ojca, również córka Irena była zafascynowana sztuką i uczyła się tkactwa artystycznego.  

-Pierwsza wystawa prac Pana Józefa Gorgosza miała miejsce w 1972 r. w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu, czyli dokładnie 50 lat temu, kiedy Lubliniec obchodził swoje 700-lecie! Dziś Lubliniec świętuje swoje 750-lecie i znów można oglądać w MDK te piękne, inspirowane życiem zwykłych ludzi rzeźby. Bardzo dziękuję Pani Irenie Gorgosz Strużek za udostępnienie swoich prywatnych zbiorów” – powiedziała podczas wernisażu dyrektor MDK, Agata Woźniak-Rybka.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia w holu Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. Szczegóły: mdk.lubliniec.pl.

ZS, mat. MDK w Lublińcu

Czytaj także: Rodzinna gra miejska „Sentymentalny Lubliniec” już 17 sierpnia