fbpx

Trwa Tydzień Bibliotek. Jakie propozycje przygotowano w Częstochowie?

Biblioteka Publiczna im. Biegańskiego włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek. Jakie atrakcje przygotowała?

Do 15 maja w całej Polsce trwa XVIII Tydzień Bibliotek. Do akcji dołączyła również Biblioteka Publiczna im. Biegańskiego w Częstochowie. -Nasza biblioteka oczywiście włącza się w tę akcję i z tej okazji przygotowaliśmy dla Was kilka niespodzianek. Obserwujcie uważnie nasz profil, bo każdego dnia od 8 do 15 maja pojawi się coś specjalnego z okazji naszego święta. Spędźcie z nami najbliższy tydzień! – zachęca instytucja na swojej facebookowej stronie.

Cykl, 8 maja zainaugurowało spotkanie online „Książki o Halinie Poświatowskiej”. Rozmowę o książkach poetki i biografiach jej poświęconych przeprowadziły Iwona Glińska i Ilona Kowalska (można ją obejrzeć na profilu bibliotecznej Filii nr 9 – szczegóły TUTAJ).

Trwa Tydzień Bibliotek. Jakie propozycje przygotowano w Częstochowie? 1
Tydzień Bibliotek (mat. prasowe)

Codziennie na Facebooku Biblioteki można zobaczyć także filmy, które nagrywają bibliotekarki z poszczególnych placówek. Odpowiadają one na pytanie „co robią, kiedy nie wypożyczają czytelnikom książek”.

Z kolei na wtorek, 11 maja przewidziano spotkanie online „Kwadrans z filozofką”. Będzie to pierwsza odsłona nowego cyklu. Anna Falana-Jafra – miłośniczka filozofii, ale także prawniczka i językoznawczyni będzie przypominać sylwetki filozofek – tych nieco lepiej kojarzonych i tych zupełnie zapomnianych.

Trwa Tydzień Bibliotek. Jakie propozycje przygotowano w Częstochowie? 2
„Kwadrans z filozofką” (mat. prasowe)

-Pierwszą filozofką o której porozmawiamy będzie Edyta Stein – niemiecka fenomenolożka pochodzenia żydowskiego, konwertytka, karmelitanka bosa, święta i męczennica Kościoła katolickiego oraz patronka Europy. Czy jest jednak coś, czego o Stein nie wiemy? Przekonajcie się sami! – zapowiada biblioteka.

Transmisja rozpocznie się o godz. 18 i można w niej uczestniczyć za pośrednictwem Facebooka (szczegóły TUTAJ).

Biblioteka zaprasza także na czwartek, 13 maja. Tym razem na spotkanie z Arkadiuszem Franią – poetą i krytykiem. W 2014 r. otrzymał on honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Frania jest autorem zbiorów poetyckich: „na przykład mnie nie ma” (1994, 1996), „powiedz mi siebie” (1995, 1996), „na zimnym uczynku” (1999), „ale się nie budzę” (2004), „zacząć nic od początku” (2012), „Zbieracze lawendy” (2016), „Oset” (2019). Ostatnio autor przygląda się środowisku częstochowskich poetów. Tematem spotkania będzie więc jego najnowsza książka „Razem i osobno. O poetach [z] Częstochowy”.

Trwa Tydzień Bibliotek. Jakie propozycje przygotowano w Częstochowie? 3
mat. prasowe

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 (szczegóły TUTAJ). Więcej o propozycjach przygotowanych z okazji Tygodnia Bibliotek można przeczytać na stronach www.facebook.com/bibliotekaczestochowa oraz www.biblioteka.czest.pl.

ZS

Czytaj także: W filiach częstochowskiej Biblioteki Publicznej znów będzie można wypożyczyć planszówki