fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaW Częstochowie trwa odliczanie do Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA

W Częstochowie trwa odliczanie do Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA

Trwają intensywne przygotowania do drugiej edycji Festiwalu Kultury Alternatywnej. eFKA królować będzie w Częstochowie 19 i 20 sierpnia. Wstęp jest wolny!

Przypomnijmy: za organizację imprezy odpowiadają Fundacja Oczami Brata, Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, Fundacja Teatr Nowy w Częstochowie oraz Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”.

W Częstochowie trwa odliczanie do Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA 1
I Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA w Częstochowie (fot. Daniel Wróblewski/ Fundacja Oczami Brata)

Nie byłoby tego Festiwalu, gdyby nie Klubokawiarnia Alternatywa 21, która od 2016 r. mieści się przy ul. Mielczarskiego. Pracują w niej osoby z niepełnosprawnością intelektualną, często są to absolwenci zajęć Fundacji Oczami Brata i osoby z kręgów wykluczonych społecznie. Nie tylko ta ulica, ale i samo Stare Miasto są nieco zapomniane, a przy tym mocno obarczone różnymi stereotypami. Zmienić ma to trwająca rewitalizacja, w którą w znacznej mierze angażuje się Fundacja Oczami Brata – zaznacza Paweł Bilski, szef Fundacji i dyrektor artystyczny Festiwalu. – Efekty widać gołym okiem. Wzdłuż ulicy Mielczarskiego udało nam się stworzyć już kilka murali, które nadały nowe barwy tej tkance miasta. Zależy nam, żeby ten deptak, który tworzy ona między ulicą Piłsudskiego a Archikatedrą czy Galerią Jurajską, stał się reprezentacyjną częścią Częstochowy. Pomyśleliśmy, że dla mieszkańców tzw. ulicy cudów i całego Starego Miasta, warto zorganizować specjalną imprezę. Tak narodziła się eFKA – wyjaśnia.

Odbiór pilotażowej edycji zachęcił organizatorów do kontynuowania projektu. Przygotowania do tegorocznej odsłony trwają od miesięcy i właśnie wchodzą w ostateczną fazę. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik!

Program Festiwalu jest niezwykle różnorodny. Impreza zainaugurowana zostanie w piątek, 19 sierpnia paradą. O godz. 16 korowód wyruszy z pl. Biegańskiego, by dotrzeć na ul. Mielczarskiego. Tam trwać już będzie m.in. Międzynarodowy Plener Artystyczny „Relacje”, którego komisarzem będzie malarka i animatorka kultury Anita Grobelak.

W Częstochowie trwa odliczanie do Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA 2
I Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA w Częstochowie (fot. Daniel Wróblewski/ Fundacja Oczami Brata)

Muzyczne emocje na piątek zapewnią kolejno Jan Samołyk, Agata Pośnik i Marta Burdynowicz. Z kolei dawkę teatralnych wrażeń dostarczą spektakle „[email protected] covidowa” i „Powarkiwania Drogi Mlecznej”, czyli najnowsze produkcje Fundacji Teatr Nowy w Częstochowie.

Piątek zwieńczy wieczorne „Alternatywne afterparty”, a sobotnia odsłona imprezy rozpocznie się już przed południem. Od godz. 10 trwać będą warsztaty z rękodzieła artystycznego, plastyczne i animacyjne. O tej samej godzinie wystartuje również „Artystyczna Scena Talentów”. Potem artyści znów spotkają się podczas wspomnianych „Relacji”, a ich działania podsumuje wieczorny wernisaż wystawy poplenerowej.

Na koncertowej liście znajdą się tacy wykonawcy jak zespół Pieśniara, Robert Mateuszuk, Filip Sterniuk, projekt Honzatko Rozmontowana i grupa Mikromusic. W programie znajdą się też m.in. przedstawienia „Rakotwórczość” i „Księżycowa Droga”, spotkanie z uczestniczką programu „Down the Road” Dominiką Kasińską, „Spacer alternatywny” i pokaz fireshow.

Szczegóły: www.facebook.com/FestiwalKulturyAlternatywnej

Zuzanna Suliga

W Częstochowie trwa odliczanie do Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA 3
Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA
WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -Politechnika Opolska