fbpx

W drugiej połowie sierpnia w Częstochowie znów będzie królowała festiwalowa eFKA!

Festiwal Kultury Alternatywnej, czyli eFKA doczekała się kontynuacji. Druga edycja imprezy zainicjowanej przez Fundację Oczami Brata przypadnie na 19 i 20 sierpnia.

eFKA, czyli Festiwal Kultury Alternatywnej zadebiutował na kulturalnej mapie miasta w sierpniu 2021 r. Inicjatorem wydarzenia była Fundacja Oczami Brata. Cel, który przyświecał organizatorom, był jasny: kulturalne ożywienie i rewitalizacja Starego Miasta. Stąd większość wydarzeń skoncentrowana była w okolicach ul. Mielczarskiego. Adres ten wybrano nie przez przypadek: to właśnie tu od grudnia 2016 r. mieści się Klubokawiarnia Alternatywa 21, zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Niezwykły lokal powołała do życia fundacja Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”.

W drugiej połowie sierpnia w Częstochowie znów będzie królowała festiwalowa eFKA! 2
I Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA w Częstochowie (fot. Daniel Wróblewski/ Fundacja Oczami Brata)

Fundację, Alternatywę 21 i sam Festiwal łączy chęć łamania stereotypów. Wspólnie walczą więc ze złą legendą, której „dorobiła” się dawniej ulica Mielczarskiego (zwana nawet „ulicą cudów”). Dziś, dzięki tym połączonym siłom, ta część miasta budzi coraz więcej przyjaznych skojarzeń.

Pozytywne opinie

eFKA 2021 zapewniła mieszkańcom miasta i regionu trzy dni atrakcji, udział 150 artystów oraz zaangażowanie 60 wolontariuszy. Frekwencja dopisała, opinie były pozytywne, a zarówno mieszkańcy Starego Miasta, jak i goście, podkreślali, że potrzeba organizacji wydarzenia tego typu istniała od dawna. Taki właśnie odbiór sprawił, że wydarzenie doczekało się kontynuacji.

W drugiej połowie sierpnia w Częstochowie znów będzie królowała festiwalowa eFKA! 3
I Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA w Częstochowie (fot. Daniel Wróblewski/ Fundacja Oczami Brata)

Druga w historii eFKA odbędzie się 19 i 20 sierpnia. Towarzyszyć jej będzie hasło „Relacje”. W klimat festiwalu wprowadzą częstochowian wydarzenia towarzyszące, które przewidziano już od 16 sierpnia. Co najważniejsze: wstęp na wszystkie festiwalowe propozycje jest darmowy. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a za organizację odpowiadają Fundacja Oczami Brata, Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, Fundacja Teatr Nowy w Częstochowie oraz Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie.

Tytułowe „Relacje”

-W tym roku stawiamy przede wszystkim na tytułowe „Relacje”. Pod takim hasłem odbędzie się bowiem druga edycja Festiwalu Kultury Alternatywnej. Zależy nam na tym, żeby każdy punkt programu – od spektakli, po plener malarski czy koncerty, wpisywał się w ten motyw przewodni. Dotyczył tego, jak zwracamy się do siebie nawzajem, opowiadamy o innych, jaki mamy szacunek do siebie samego czy osób wokół nas. Stąd jest tak wiele partnerów i osób zaangażowanych w organizację. Pragniemy, żeby eFKA łączyła. Była owocem współdziałania, wspólnych chęci i właśnie tych relacji. To pozwoli jej na długo zakorzenić się w Częstochowie – zaznacza Paweł Bilski, dyrektor artystyczny festiwalu.

W drugiej połowie sierpnia w Częstochowie znów będzie królowała festiwalowa eFKA! 4
I Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA w Częstochowie (fot. Daniel Wróblewski/ Fundacja Oczami Brata)

19 i 20 sierpnia

Imprezę zainauguruje parada, która o godz. 16 wyruszy z pl. Biegańskiego, by dotrzeć na ul. Mielczarskiego. Pierwszego dnia Festiwalu nie zabraknie również dobrej muzyki. Na scenie pojawią się kolejno Jan Samołyk, Agata Pośnik i Marta Burdynowicz. Dawkę teatralnych wrażeń dostarczą zaś spektakle „Apokalipsa Covidowa” i „Powarkiwania Drogi Mlecznej”, czyli najnowsze produkcje Fundacji Teatr Nowy w Częstochowie.

W programie soboty znajdą się zaś m.in. koncerty projektu Honzatko Rozmontowana i zespołu Mikromusic. Teatralne emocje zapewnią przedstawienia „Rakotwórczość” i „Księżycowa Droga”. Wśród festiwalowych propozycji znajdą się również np. spotkanie z uczestniczką programu „Down the Road” Dominiką Kasińską, „Spacer alternatywny” i pokaz fireshow.

Więcej o Festiwalu Kultury Alternatywnej będzie można przeczytać w następnym wydaniu „Gazety Regionalnej”, które ukaże się 12 sierpnia. W nim znajdziecie dodatek festiwalowy ze szczegółowym programem imprezy.

Zuzanna Suliga