fbpx

W jaki sposób można usunąć przypalony tłuszcz z patelni?

Każdy z nas korzysta z patelni na co dzień. Nie ukrywajmy – to właśnie dzięki niej możemy przygotować smakowite potrawy, które następnie zagoszczą na naszym stole. Jednak wystarczy tylko chwila nieuwagi, by nagrzany tłuszcz zaczął się przypalać. Zarówno środek jak i spód patelni są bardzo podatne na takie zanieczyszczenia, a co gorsza, ich usunięcie staje się dość wymagające. Wobec tego, jak poradzić sobie z uporczywymi, przypalonymi plamami tłuszczu na patelni?

Przypalony tłuszcz na patelni? Reaguj natychmiast!

Zmywanie naczyń bez wątpienia nie jest naszą ulubioną czynnością – szczególnie w momencie, kiedy nasz kuchnia nie jest wyposażona w zmywarkę. Zwykle po prostu wstawiamy naczynia do zlewu, zalewamy wodą z płynem i pozostawiamy do „odmoknięcia”. Okazuje się jednak, że jeśli w taki sposób potraktujemy patelnię z przypalonym olejem, to narazimy ją na całkowite zniszczenie. W przypadku plam z tłuszczu, warto reagować jak najszybciej. Jeśli pozostawimy je do „zaschnięcia”, wówczas nawet najbardziej energiczne szorowanie nie przyniesie pożądanego efektu. Wniosek jest więc jeden, jeśli zdarzyło się nam przypalić tłuszcz na patelni, musimy reagować od razu!

Jak usunąć przypalony tłuszcz z patelni? Oto kilka sposobów!

Przypalenie oleju na patelni może zdarzyć się każdemu. Tak naprawdę, wystarczy jedynie chwila nieuwagi, a drobny wypadek przy pracy jest gotowy. Jednak nie musimy od razu wyrzucać ulubionej patelni do kosza. Poznajmy więc kilka, prostych sposobów na to, jak można usunąć plamy z przypalonego oleju, nawet jeśli są one już zaschnięte!

1. Specjalistyczne preparaty do usuwania przypalonego oleju z naczyń

Pierwszym, najbardziej oczywistym sposobem na uratowanie patelni, jest skorzystanie z dedykowanych preparatów. Warto zajrzeć chociażby na tę stronę: https://www.roem.pl/, by samodzielnie przekonać się, jak szeroki jest ich wybór. Można znaleźć środki czyszczące w formie spray’u lub aktywnej piany. Ich głównym zadaniem jest rozpuszczenie cząsteczek przypalonego tłuszczu tak, by można było je bezpiecznie usunąć przy pomocy miękkiej gąbki lub ściereczki. Wystarczy jedynie nanieść preparat na powierzchnię patelni, w miejscu zabrudzenia, a następnie chwilę odczekać. Po chwili plama powinna stać się miękka i gotowa do usunięcia!

2. Mieszanka sody oczyszczonej i octu

Kolejnym sposobem, na doczyszczenie patelni z plam przypalonego oleju, jest skorzystanie z domowych metod. Soda oczyszczona i ocet to połączenie, które sprawdza się od wielu lat. Ten sposób czyszczenia przypalonych naczyń z pewnością wykorzystywały nasze mamy i babcie, szczególnie, kiedy nie miały pod ręką odpowiednich preparatów. Obie substancje świetnie się uzupełniają, a co najważniejsze – szybko i skutecznie rozpuszczają brud. Sodę oczyszczoną i ocet należy zmieszać w proporcji 1:0,5 tak, by po połączeniu uzyskać konsystencję przypominającą pastę. Gotową mieszankę wystarczy nanieść na plamę przypalonego oleju, pozostawić na kilka minut, a następnie delikatnie wyszorować!

3. Coca-cola i płyn do naczyń

Coca-cola z pewnością nie kojarzy się nam ze środkiem czyszczącym. Jednak popularna opinia głosi, że jest to także silny „odrdzewiacz”, który świetnie upora się z plamami przypalonego oleju. Jednak w tym przypadku, na czyszczenie trzeba będzie poświęcić nieco więcej czasu. Patelnia powinna „moczyć się” w coca-coli przez co najmniej 20 minut. Po tym czasie, na zabrudzenia można nanieść solidną warstwę płynu do mycia naczyń i rozpocząć szorowanie. W razie konieczności, cały proces można powtórzyć ponownie!