Blachowniańska tężnia solankowa już gotowa do użytku

0
668
tężnia solankowa 1

Budowa tężni solankowej w Blachowni w ramach Budżetu Obywatelskiego jest już zakończona.

tężnia solankowa 2
Fot. UG w Blachowni

Od 11 do 18 grudnia 2019 roku odbyło się głosowanie na zadania w ramach Blachowniańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020, w którym wzięło udział 1648 osób (203 osoby zagłosowały drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu konsultacji społecznych).

W Blachowni pierwsze miejsce, 295 głosami zajęło zadanie dotyczące budowy tężni solankowej. Inwestycję zrealizowano za kwotę nieco ponad 168 tys. zł.

Tężnię zaczęto budować w 2020 roku w gminnym parku miejskim, za budynkiem dawnej Prażynki przy ulicy Sienkiewicza 15 w Blachowni. Obecnie budowa została zakończona, a obiekt oddany do użytku.

tężnia solankowa 1
Fot. UG w Blachowni

Nowy gminny nabytek jest obiektem leczniczym zbudowanym z drewna i gałęzi tarniny, po których spływa wytworzona solanka, przez co jest tzw. inhalatorium zewnętrznym.

Wytworzone warunki wokół tężni służą do zażywania inhalacji powstałego w ich otoczeniu specyficznego aerozolu, który wdychany ma niezwykłe wartości lecznicze. Powstały wokół tężni mikroklimat wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu. Nawet po krótkim czasie korzystania z tężni poprawia się samopoczucie oraz stan psychofizyczny człowieka.

Wokół tężni solankowej wytwarzane są bardzo ważne składniki mineralne tj.:

  • Wapń: wspiera układ kostno-stawowy;
  • Jod: zapobiega chorobom tarczycy;
  • magnez i miedź: dobroczynnie wpływają na przemianę materii;
  • selen: oczyszcza organizm z wolnych rodników oraz spowalnia proces starzenia;
  • sól zastosowana w tężniach stanowi niezwykle cenny środek wykorzystywany w walce ze schorzeniami gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc;
  • potas i sód: wspomagają pracę serca.
tężnia solankowa 3
Fot. UG w Blachowni

Mikroklimat powstały wokół tężni pomaga także w przypadku ogólnego wyczerpania, wdychane powietrze odciąża prace wątroby i nerek co przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego.

Nowa tężnia solankowa na pewno korzystnie wpłynie na mieszkańców Blachowni oraz gości odwiedzających tę gminę, zapewniając zdrowie, relaks i dobre samopoczucie dając siły do działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here