fbpx
Strona głównaPolecaneTermomodernizacja w trzech kolejnych częstochowskich podstawówkach

Termomodernizacja w trzech kolejnych częstochowskich podstawówkach

Nową elewację, a także nowe okna i drzwi zyskały trzy kolejne szkoły podstawowe w Częstochowie. Prace zakończono już w szkołach: 1, 32 i 41.

Miasto systematycznie prowadzi inwestycje związane z termomodernizacją podległych sobie szkół. Roboty zakończono w kolejnych trzech budynkach, a w następnych prace albo jeszcze trwają, albo niebawem się zaczną.

Jak przekazuje miasto, docieplenie szkół to nie tylko proekologiczna inwestycja mająca na celu ograniczenie wydatków na ogrzewanie budynków, ale także okazja, aby odświeżyć ich elewacje. Przy okazji często obiekty te zyskują również nowe instalacje, oświetlenie często także nowe okna okna czy drzwi.

Jak podliczył częstochowski samorząd, łączny koszt prac w trzech placówkach, w ramach projektu „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Częstochowie – etap II”, zamknął się sumą 6,3 mln zł – z czego unijne dofinansowanie wyniosło nieco ponad połowę tej kwoty, czyli ponad 3,4 mln zł.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego).

W Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Księżycowej docieplono ściany zewnętrzne (z wykonaniem tynku) i dachy, ściany fundamentowe i piwnic, wyremontowano daszki nad wejściami i kominy (wraz z nadmurowaniem ich o warstwę docieplenia). Na zewnątrz, wokół budynku powstała opaska z kostki brukowej oraz schody zewnętrzne. Remont przeszła instalacja sanitarna (w zakresie centralnego ogrzewania wraz z wymianą grzejników) oraz elektryczna i odgromowa. Prace objęły też wykonanie podjazdów dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont tarasu.

Szkoła Podstawowa nr 41 (dawniej Gimnazjum nr 12) przy ul. Okólnej została wyremontowana na ponad 2 mln złotych. Tutaj zakres robót był niemal identyczny jak w przypadku „jedynki” z Tysiąclecia.

Z kolei wykonanie inwestycji w Szkole Podstawowej nr 32 przy ul. Przerwy Tetmajera kosztowało 1 mln 770 tys. zł brutto.  Tutaj również wykonano podobne prac, jak w Szkole Podstawowej nr 1.

Pierwszy etap projektu termomodernizacji szkół z dofinansowaniem unijnym skończył się już na początku 2019 r. Dzięki wsparciu wspólnotowych funduszy nowe elewacje, ogrzewanie i oświetlenie otrzymało wówczas 10 podstawówek i budynek bursy miejskiej. Termomodernizacja tych obiektów kosztowała ok. 31,5 mln zł, z czego dofinansowanie z UE (do kosztów kwalifikowanych) wyniosło ok. 18 mln zł.

W kolejce do termomodernizacji czeka kolejnych siedem częstochowskich szkół i placówek oświatowych.

Miasto będzie je współfinansować środkami pozyskanymi z rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz środkami europejskimi, które chce zdobyć w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -