fbpx

Teatr. BUM i wakacje

Teatr im. Adama Mickiewicza ogłosił termin najnowszej – i ostatniej w tym sezonie – premiery. 27 maja częstochowska publiczność obejrzy mocną, współczesną sztukę pt. BUM. Skrót fabuły sugeruje, że będzie to znowu opowieść bardzo – niestety – przystająca do polskiej rzeczywistości. 

Autorem dramatu jest niemiecki twórca Marius von Mayenburg, zaliczany do klasyków współczesnego teatru. Często wystawiają go więc teatry europejskie. Jego największym sukcesem, nagrodzonym dwukrotnie, był „Ogień w głowie”. Ten też dramat był pierwszym zrealizowanym w Polsce (także w Teatrze Telewizji). Przeszedł przez kilka scen, podobnie jak późniejsze tytuły jego pióra: Pasożyty”, „Brzydal”, „Kamień” czy w poprzedniej dekadzie „Męczennicy”. Tekst jego BUM przełożyła na język polski Karolina Bikont.

Spektakl realizuje Iwo Vedral, którego przedstawienie „Amok, moja dziecinada” z Teatru Nowego Proxima w Krakowie częstochowianie oglądali kilka lat temu podczas Przeglądu Przedstawień Istotnych Przez Dotyk. Z teatralnego anonsu dowiadujemy się, że: za scenografię i kostiumy odpowiada Paula Grocholska, za muzykę – Anna Stela, a choreografię ułożyła – Natalia Dinges. Asystentem reżysera – był Mariusz Korek.

W spektaklu zobaczymy: Macieja Półtoraka (Ralf Bum), Martę Honzatko (Vicky), gościnnie Szymona Kowalika (Dominik), Hannę Zbyryt (Doktor Bauer, Weronika, Uschi, Gwendolina), Roberta Rutkowskiego (Tom) oraz Bartosza Kopcia (Leon, Tim, Kunc, Szmidel, Reinhold, Mechthild).

Bum to sztuka o parciu na władzę  – czytamy na stronie Teatru im. Mickiewicza. – O pragnieniu zaistnienia w sferze polityki, byciu sensacją z pierwszych stron gazet. Mayenburg pokazał tu w zjadliwie satyrycznym ujęciu tęsknotę świata współczesnego za silnymi, przebojowymi mężczyznami typu macho, za przywódcą, który potrafi znaleźć proste rozwiązania na złożone problemy.

Tadeusz Piersiak

Czytaj także: Malarstwo. Jesienie Piotra Staszczyka

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV