fbpx

Tańszy węgiel dla mieszkańców Częstochowy. Węgiel po preferencyjnych cenach będą sprzedawać firmy zajmujące się jego obrotem

Szybszy sposób dystrybucji węgla i niższe ceny możliwy dzięki firmom zajmującym się obrotem tego surowca. Od 8 listopada, w Częstochowskim Centrum Świadczeń można pobrać zaświadczenie na zakup tańszego surowca.

Podczas spotkania przedstawicieli firm branży węglowej z władzami miasta (obecny był m.in zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski), zadeklarowano zapewnienie tańszego surowca dla częstochowian.
Dzięki temu system sprzedaży przebiegać będzie sprawniej, bez dodatkowych działań organizacyjnych i kosztów.

Prezydent RP podpisał ustawę o preferencyjnym zakupie węgla dla gospodarstw domowych 2 listopada. Oczywiście są pewne warunki, które muszą zostać spełnione, ponieważ sprzedażą węgla będą zajmować się konkretne przedsiębiorstwa.
Preferencyjny zakup paliwa będzie możliwy tylko w 6 podmiotach. Są nimi: Polska Grupa Górnicza S.A. (PGG) z siedzibą w Katowicach, PGE Paliwa sp. z o.o. w Krakowie, Węglokoks S.A. w Katowicach, Węglokoks Kraj S.A. w Piekarach Śląskich, Tauron Wydobycie S.A. w Jaworznie, a także Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. z siedzibą w Bogdance.

Składy węgla działające w Częstochowie będą zawierać stosowne umowy z jednym z podmiotów dystrybucyjnych. W przypadku naszego miasta, węgiel będzie pochodził prawdopodobnie z Polskiej Grupy Górniczej.
 
Wnioski na zakup węgla, który jest regulowany ustawą można pobierać w Częstochowskim Centrum Świadczeń.

Osoby starające się preferencyjny zakup surowca muszą oświaczyć, że w sezonie grzewczym 2022/23 nie nabyli jeszcze paliwa stałego po cenie niższeh niż 2000 zł brutto za tonę.

Dane firm, które oferować będą węgiel w preferencyjnej cenie zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Częstochowy.
Cena tony węgla to maksymalne 2,2 tys brutto za tonę. Osoby uprawnione do zakupu będą mogły do końca roku kupić w 1,5 tony węgla, a od 1 stycznia 2023 r. – kolejne 1,5 tony.
Więcej informacji na temat procedury zakupu tańszego węgla znajdziemy na stronie Częstochowskiego Centrum Świadczeń (https://ccs.czestochowa.pl), oraz pod numerem telefonu: 34 341 17 61.

Wnioski można składać elektronicznie poprzez platformę ePUAP
(https://epuap.gov.pl) lub osobiście w CCŚ.

Centrum jest czynne w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach – 7.30 – 15.30, we wtorki od 7.30 do 16.00, w piątki  w godzinach 7.30-15.00.  Maksymalny czas na rozpatrzenie wniosku to 14 dni, a informacja o przygotowanym zaświadczeniu będzie wysłana smsem.