fbpx

Festiwal Poezja Jest Najważniejsza doczekał się kontynuacji. 16 listopada wystartuje druga edycja!

W tym roku Festiwal Poezja Jest Najważniejsza odbędzie się po raz drugi. Pięciodniowa impreza rozpocznie się w środę, 16 listopada. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Ten Festiwal zadebiutował w Częstochowie w grudniu ubiegłego roku. Tak jak pisaliśmy, proza i reportaż miały już w Częstochowie swoje święto, czyli znakomity Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. I choć poezji również w jego ramach nie brakuje, nadszedł czas, by poetycka strona miasta również zamanifestowała swoją obecność. Tak właśnie narodził się Festiwal Poezja Jest Najważniejsza.

Festiwal Poezja Jest Najważniejsza doczekał się kontynuacji. 16 listopada wystartuje druga edycja! 2
Spotkanie z mediami zapowiadające Festiwal ,Poezja Jest Najważniejsza” (fot. Łukasz Kolewiński/ UM Częstochowy)

Pierwsza odsłona obejmowała trzydniowy program. Znalazło się w nim miejsce m.in. na spotkanie z Karoliną Kułakowską, koncert zespołu Jaźna czy Turniej Jednego Wiersza.

Tegoroczna edycja będzie mocno rozbudowana i obejmie aż pięć poetyckich dni. Za organizację wydarzenia odpowiadają Urząd Miasta Częstochowy, Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”oraz Towarzystwo Galeria Literacka. Stąd większość punktów programu odbywać się będzie w siedzibie OPK przy ul. Dąbrowskiego 1. Pozostałe propozycje zorganizowane zostaną w ratuszu miejskim i klubokawiarni Bank.

Festiwal Poezja Jest Najważniejsza doczekał się kontynuacji. 16 listopada wystartuje druga edycja! 3
Spotkanie z mediami zapowiadające Festiwal ,Poezja Jest Najważniejsza” (fot. Łukasz Kolewiński/ UM Częstochowy)

Program poetyckiej imprezy organizatorzy ujawnili podczas konferencji prasowej. O tym, że Poezja Jest Najważniejsza opowiadali: Aleksander Wierny – naczelnik miejskiego wydziału kultury, Robert Jasiak – dyrektor OPK oraz Bogdan Knop – prezes Towarzystwa Galeria Literacka.

Festiwal  rozpocznie się w środę, 16 listopada o godz. 19 spotkaniem z pochodzącą z Częstochowy Kariną Caban – laureatką 9. edycji Konkursu na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Zwolska-Płusa. Potem na scenie Ośrodka wystąpi australijski songwriter Philip Bracken.

Dzień później (o godz. 18) z czytelnikami spotka się Sławomir Domański, prezentujący swój debiutancki tom. Dwie godziny później w Klubokawiarni Bank Artur Bratek poprowadzi Turniej Jednego Wiersza.

Na piątek, 18 listopada organizatorzy przewidzieli zaś spotkanie z Tomaszem Jamroziński, który po 10-letniej przerwie powraca z poetycką książką. To wydarzenie zaplanowano na godz. 18, a po nim rozpocznie się dyskusja dotycząca roli poezji we współczesnym świecie. Wezmą w niej udział Rafał Gawin, Barbara Janas-Dudek oraz Radosław Wiśniewski.

Z kolei w sobotę, 19 listopada odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Lebdą – laureatką tegorocznej Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (godz. 18.30) i koncert contraVERSOS, czyli projektu, który tworzą: Marta Eloy Cichocka (poezja) i Marcin Oleś (muzyka).

Festiwal Poezja Jest Najważniejsza doczekał się kontynuacji. 16 listopada wystartuje druga edycja! 4
2. Festiwal Poezja Jest Najważniejsza (mat. prasowe)

Finałowy dzień festiwalu odbędzie się w ratuszu. O godz. 17 rozpocznie się tam panel tłumaczeniowy z udziałem Bohdana Zadury i Olgi A. Wiewióry. Potem zaplanowano wręczenie ukraińskich Międzynarodowych Nagród Literackich „Don Kichot” i minirecital uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Z kolei na godz. 18 przewidziano panel poetycki z udziałem Wasyla Machny – wybitnego ukraińskiego poety i tłumacza, który do Częstochowy przyjedzie specjalnie z Nowego Jorku.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny. Szczegóły: gaudemater.pl.

AK