Dyrektor Szpitala Powiatowego w Lublińcu informuje, że mimo pandemii wszystkie oddziały w placówce działają normalnie.
– „Dbamy o to, żeby nie dopuścić do tzw. “długu medycznego”, przyjmujemy więc zarówno chorych na COVID, jak i pacjentów z innymi chorobami, którzy potrzebują pomocy medycznej i muszą być hospitalizowani” – mówi dyrektor szpitala Włodzimierz Charchuła.
Osoby potrzebujące hospitalizacji często wolą leczyć się w domu na własną rękę. Jest to podyktowane lękiem przed zarażeniem się wirusem COVID. Podjęte środki ochronne zawarte w ustawie o zapobieganiu chorób oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych zapewniają bezpieczeństwo w szpitalu, jak podkreśla dyrektor placówki.
– „Bezpieczeństwo naszych pacjentów jest dla nas sprawą priorytetową. Nie ma żadnego kontaktu pomiędzy pacjentami zakażonymi wirusem SARS-Cov-2 a pozostałymi pacjentami. Również personel przydzielony jest do pacjentów covidowych i niecovidowych. Jesteśmy otwarci dla pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą skorzystać z porad lekarza rodzinnego, w szczególności pediatry” – dodaje Włodzimierz Charchuła.
Dodatkowo zapewnia, że jeśli pojawi się potrzeba, lekarz szpitalny udzieli porady lekarskiej w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej lub w Izbie Przyjęć.
Przykładem sprawnego funkcjonowania dwóch stref jest fakt, że do tej pory żaden pacjent przebywający w szpitalu nie zaraził się korona wirusem.
Co do osób zarażonych COVID-em, Dyrektor Szpitala Powiatowego informuje, że dzięki utrzymaniu w mocy przez Ministerstwo Zdrowia pacjenci będą mogli być leczeni lekiem Remdesivirem.
Na chwilę obecną w placówce przebywa 14 pacjentów covidowych, z czego 2 osoby podłączone są do respiratora. W związku ze wzrostem zapotrzebowania na tlen przy Szpitalu Powiatowym w Lublińcu zamontowany został dodatkowy zbiornik na tlen medyczny.
W zbiorniku mieści się tysiąc litrów schłodzonego skroplonego tlenu, który poprzez instalację tlenową zasila oddział covidowy, OIOM i Izbę Przyjęć.
Przy założeniu, że będą pracować wszystkie respiratory oraz będzie pełne obłożenie oddziałów, cały zbiornik starczy na około 2 doby.