fbpx

Szlachetna Paczka 2020. Rodziny z całej Polski czekają na pomoc. Nie brak ich też w regionie

Trwa ogólnopolska akcja Szlachetna Paczka 2020. Rodziny z całego kraju czekają na pomoc. Potrzebni są darczyńcy, którzy ufundują dla nich świąteczne prezenty. Wśród potrzebujących są mieszkańcy Częstochowy i okolic.

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom oraz osobom samotnym znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Organizacyjnie opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy.

Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.

Początki projektu sięgają 2000 roku. Nazwa Szlachetna Paczka obowiązuje zaś od 2008 r. Tegoroczna edycja jest już 20. Dzięki poprzedniej, zorganizowanej w 2019 r., paczki dostało 14 562 potrzebujących. Wartość przekazanej pomocy przekroczyła 45 mln zł.

Na pomoc czeka jeszcze wiele rodzin

Szlachetna Paczka 2020. Rodziny z całej Polski czekają na pomoc. Nie brak ich też w regionie 1
Szlachetna Paczka (Facebook Szlachetnej Paczki)

By Szlachetna Paczka 2020 miała szczęśliwy finał, z pomocą ruszyć muszą darczyńcy. Aktualnie na wsparcie czeka jeszcze 350 rodzin z całej Polski, w tym także mieszkańcy Częstochowy i regionu.

By przekazać wsparcie, należy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i tam wybrać lokalizację rodziny, której chce się pomóc. Jeśli wybierzemy woj. śląskie i „Częstochowa i okolice” znajdziemy np. rodziny z Kłomnic i Mykanowa. Na pomoc czeka m.in. pani Anita z rodziną (synowie – 12-letni Kacper i 2-letni Radek oraz 7-letnia córka Roksana), którzy wśród kluczowych potrzeb wymieniają łóżko piętrowe, obuwie i środki czystości. Wsparcia potrzebuje również rodzina pani Mirosławy (mąż Kamil i ich 8-letnia córka Marta), która potrzebuje laptopa, odzieży i żywności.

Jeśli chodzi zaś o woj. śląskie to możemy wybierać spośród kategorii „Rybnik i okolice”, Racibórz i okolice”, „Szczyrk, Łodygowice” oraz „Śląsk Cieszyński”.

-Kolejne Rodziny będą pojawiać się na stronie do początku grudnia 2020 r., także w innych lokalizacjach. Zachęcamy (…) jednak już dziś do wyboru z pobliskiej lokalizacji, gdzie w tej chwili są Rodziny – informuje na swojej stronie Szlachetna Paczka.

Co robi Darczyńca przygotowując Szlachetną Paczkę?

Organizacja przygotowała na swoje stronie instrukcję dotycząca tego „Co robi Darczyńca przygotowując Szlachetną Paczkę?”. Plan jest następujący:

  1. Wybiera Rodzinę, której chce pomóc.
  2. Zbiera grupę osób, z którą przygotuje Paczkę. Dbając o bezpieczeństwo może to zrobić online.
  3. Zbiera przedmioty z listy potrzeb wybranej Rodziny.
  4. Pakuje paczki i przywozi do wyznaczonego magazynu w dniach 12-13 grudnia 2020.

Szlachetna Paczka przygotowała również na swoje stronie Poradnik Darczyńcy, w którym można znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Grupę osób, które przygotują paczki (czasem potrzeby są kosztowne, jak meble czy sprzęt AGD), mogą tworzyć rodziny, znajomi z pracy czy grupy przyjaciół. Na wspieranie akcji decyduje się również wiele firm. W tym roku wszyscy mają czas na sprawy organizacyjne do drugiego weekendu grudnia, czyli finału akcji.

Dane Szlachetnej Paczki

Według danych ze strony Szlachetnej Paczki w aż czterech na każde pięć rodzin objętych pomocą Szlachetnej Paczki żyły osoby chore lub niepełnosprawne (rok wcześniej było ich „tylko” 60 proc.). 2 miliony osób żyje w Polsce w skrajnym ubóstwie, w tym prawie pół miliona dzieci. Mniej niż 8 zł dziennie na osobę to średni dochód w co czwartej rodzinie otrzymującej pomoc w ramach Szlachetnej Paczki. 276 tysięcy seniorów żyje w skrajnym ubóstwie – na przeżycie mają nie więcej niż 19 zł na dzień.

Wstrząsającym przykładem, który przedstawia na swoje stronie Szlachetna Paczka jest historia pani Emilii. „Pani Emilia wyjmuje z torebki woreczek z chlebem. Podjada go ukradkiem, gdy już z głodu robi jej się słabo. By mieć co jeść, podsmaża na patelni suche kromki. Po odliczeniu stałych kosztów zostaje jej 28 zł miesięcznie.
Mniej niż 1 zł na dzień.”

– Historia Pani Emili, to jedna z tysięcy historii jakie słyszą wolontariusze Szlachetnej Paczki spotykający się z rodzinami w potrzebie. Niestety. Najsłabsi: samotni seniorzy, ubogie rodziny, ciężko chorzy i niepełnosprawni potrzebują wsparcia tych, którzy mają w życiu trochę więcej szczęścia. Szczególnie teraz, kiedy często ich trudną już sytuację pogarsza jeszcze wpływ pandemii. Bez wsparcia Darczyńców nie uda się im pomóc – apelują organizatorzy ogólnopolskiej akcji.

A. Kostyra