fbpx
Strona głównaPolecaneCzęstochowianka Sylwia Góra opowie o krakowskiej malarce Ewie Kierskiej

Częstochowianka Sylwia Góra opowie o krakowskiej malarce Ewie Kierskiej

W ubiegłym roku częstochowianka Sylwia Góra wydała książkę “Ewa Kierska. Malarka melancholii”. O krakowskiej artystce opowie podczas spotkania online, które odbędzie się 28 kwietnia.

Częstochowianka Sylwia Góra to kulturoznawczyni, literaturoznawczyni, doktorka nauk humanistycznych. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu jest autorką trzech monografii naukowych oraz licznych tekstów dla naukowych i popularnych czasopism. W Częstochowie współtworzy ceniony Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” i promuje działania Biblioteki Publicznej im. Biegańskiego.

W ubiegłym roku na rynku wydawniczym ukazała się jej debiutancka książka „Ewa Kierska. Malarka melancholii”. Publikacja ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Universitas. Na ponad 250 stronach Sylwia Góra opowiada historię artystki, której dotąd nie poświęcono tak wnikliwej pracy.

Materiały do książki zbierała przez blisko półtora roku. Dotarła do blisko 100 prac Kierskiej, które znajdują się przede wszystkim w kolekcjach prywatnych (można je znaleźć również np. w Muzeum Narodowym w Krakowie czy Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu).

Częstochowianka Sylwia Góra opowie o krakowskiej malarce Ewie Kierskiej 1
“Ewa Kierska. Malarka melancholii” (mat. prasowe)

By oddać malarstwu Kierskiej sprawiedliwość

– Ewa Kierska – krakowska artystka niedoceniana, zapomniana, przemilczana. Nikt dotąd nie zdecydował się poświęcić jej twórczości wnikliwej pracy. Czy da się odnaleźć faktyczne powody tak niewielkiego udziału malarki w historii i krytyce sztuki? Wydaje się, że krakowskie środowisko artystyczne pozostawiało na marginesie twórców, którzy byli w pewnym sensie anachroniczni – ze względu na temat czy technikę, a taką była malarka. Poza tym jeszcze po wojnie funkcjonowało nigdzie niepisane, ale wyraźnie widoczne traktowanie twórczości mężczyzn jako poważniejszej niż kobiet. Do tego łatka żony znanego w środowisku rysownika i nauczyciela – Adama Hoffmanna. Ewa Kierska nie miała więc łatwo. Wyjaśnienie fenomenu jej twórczości jest trudne, ale najważniejsze dla mnie jest to, aby oddać jej malarstwu sprawiedliwość – czytamy w zapowiedzi książki.

Spotkanie autorskie z Sylwią Górą

Częstochowianka Sylwia Góra opowie o krakowskiej malarce Ewie Kierskiej 2
Mat. prasowe

O “Malarce melancholii” Sylwia Góra opowie podczas spotkania autorskiego. Oczywiście, w związku z pandemią koronawirusa, odbędzie się ono online. Na wydarzenie zapraszają Wydawnictwo Universitas i Literacka Kavka.

Transmisja na Facebooku rozpocznie się o godz. 18. Spotkanie poprowadzi Georgina Gryboś.

Więcej o książce można się dowiedzieć na stronie: universitas.com.pl

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Zespół Pif Paf. Powstał na Wyspach Kanaryjskich, współtworzą go muzycy związani z Częstochową

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -