Sylwester 2020 bez godziny policyjnej, ale jest apel o nieprzemieszczanie się

0
994
Sylwester
Sylwester

Podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania dotyczące tegorocznych obostrzeń w sylwestra 2020. Godzina policyjna nie zostanie wdrożona.

Z powodu koronawirusa sylwester w tym roku będzie znacznie inny niż w poprzednich latach. By pandemia nie rozprzestrzeniała się, Rząd planował wprowadzić obostrzenia, które miały obowiązywać w sylwestrową noc, czyli:

  • Godzina policyjna obowiązująca od godziny 19:00 do 6:00 w Nowy Rok;
  • Zakaz sprzedaży fajerwerków.

27 grudnia 2020 roku podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki pytany o tegoroczne obostrzenia, które miały być wdrożone w sylwestra 2020 podkreślił, że nie zostaną one wprowadzone w życie.

Aby możliwe było wprowadzenie godziny policyjnej, potrzebna jest zgoda prezydenta na wdrożenie stanu wyjątkowego na terenie państwa, który na chwilę obecną nie jest konieczny.

„Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne. Ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, poza właśnie godziną policyjną” – zaznaczył premier Morawiecki.

 – „My godziny policyjnej nie wdrażamy” – podkreślił.

Kolejne obostrzenie, którym rząd chciał zmniejszyć transmisję koronawirusa, był zakaz sprzedaży fajerwerków. Tłumaczono go obawą przed wzrostem zakażeń tuż przed samym sylwestrem w wyniku wzmożonego handlu. Zakaz ten również nie zostanie wprowadzony w życie.

Mimo iż zamierzone obostrzenia nie będą obowiązywać, Rząd apeluje o rozwagę, nieprzemieszczanie się w Sylwestra i zrezygnowanie w tym roku z zakupu fajerwerków.

„Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się oraz o nieużywanie fajerwerków, by ten sylwester mógł przebiec spokojnie. Wiem, że to nie jest coś, czego oczekiwaliśmy jeszcze kilka tygodni temu, ale w tym roku właśnie tak powinno być” – dodał premier Mateusz Morawiecki.