fbpx

Święto Żołnierza Rezerwy. W Częstochowie nadano akty mianowania oraz przyznano odznaczenia i medale

W miniony weekend w Częstochowie odbyła się II Pielgrzymka Związku Oficerów Rezerwy RP na Jasną Górę, w której czasie obchodzono Święto Żołnierza Rezerwy. W trakcie uroczystości nadano akty mianowania na wyższe stopnie, odznaczono medalami oraz krzyżami i ryngrafami.

święto żołnierzy rezerwy 6
fot. UM w Częstochowie

Święto Żołnierza Rezerwy – ustanowione zostało w 2019 roku na mocy Decyzji Ministra Obrony Narodowej i od tej pory obchodzone jest 10 października. Data obchodów nawiązuje do zwycięskiej bitwy pod Koronowem 10 października 1410 roku stoczonej przez polskie rycerstwo i pospolite ruszenie z wojskami zakonu krzyżackiego.

Jedna z najszybszych mobilizacji zbrojnych średniowiecznej Europy dowodzona przez Sędziwoja z Ostroga i Piotra Niedźwiedzkiego mimo znacznej przewagi przeciwnika rozgromiła go w czasie ciężkich walk. W efekcie dowódca armii krzyżackiej- Michał Küchmeister von Sternberg – został wzięty do niewoli.

Na pamiątkę tych wydarzeń w sobotę w Al. Sienkiewicza przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Częstochowie odbyła się uroczystość, którą rozpoczął Prezes Zarządu Głównego ZOR RP płk. rez. Alfred Kabata. Po przemowie przyjęto w poczet związku nowych członków, którym przyznano akty mianowania, medale, dyplomy i statuetki.

Wśród uhonorowanych pojawił się wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak, który został mianowany na stopień ppor. rez. oraz otrzymał Pióro Prezesa Rady Ministrów. Dodatkowo uhonorowani zostali także Naczelnik Oddziału Ochrony Porządku Publicznego Straży Miejskiej w Częstochowie Artur Wojciechowski, który został awansowany na stopień plut. rez. i otrzymał medale „W służbie Bogu i Ojczyźnie” oraz „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”, jak również zastępca naczelnika OOPP Straży Miejskiej w Częstochowie Krzysztof Buchajczuk, który otrzymał brązowy medal „Za zasługi dla obronności kraju”.

Natomiast Jacek Maduzia, kierownik Referatu patrolowo-interwencyjnego Straży Miejskiej w Częstochowie został uhonorowany Srebrnym Medalem „Za zasługi dla Związku Oficerów Rezerwy RP”.

Na koniec odczytano apel poległych i udano się na Jasną Górę na Mszę Świętą przed obliczem Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

W uroczystościach udział wzięli m.in.: Starosta Częstochowskie Krzysztof Smela, wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy Łukasz Kot, gen. bryg. Cezary Janowski – zastępca szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego WP, gen. bryg. Kazimierz Dyński – dowódca 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie, płk. Adam Przygoda – Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, ppłk. Adrian Klimek – zastępca Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach oraz ppłk. Mariusz Błaszczyk – Komendant WKU Częstochowa przedstawiciele kierownictwa Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Rafał Piotrowski, nauczyciele i uczniowie częstochowskich szkół mundurowych, przedstawiciele Jasnej Góry, częstochowscy strażnicy miejscy i inni zaproszeni goście.