Święto Ciulimu i Czulentu

0
205

Po raz siedemnasty gmina Lelów zaprasza na Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu – Czulentu” .
Tegoroczne lelowskie spotkania kultur – polskiej i żydowskiej potrwają od piątku do niedzieli. W programie jak zwykle  warsztaty, wystawy, ale także koncerty pokazujące nierozerwalny związek kultur obu narodów.
Festiwal rozpocznie się w Gminnym Ośrodku Kultury w piątek o godzinie 17 od projekcji filmu „Walc z Baszirem” izraelskiego reżysera Ariego Folmana z 2008 roku. Po filmie przewidziano dyskusję. Po seansie w GOK-u rozstrzygnięcie X Konkursu Potraw Regionalnych ciulim i czulent. Po degustacji nastąpi otwarcie wystawy fotografii Dariusza Gawrońskiego pt. „Chasydzi w Lelowie”.

Święto Ciulimu i Czulentu 1


Drugi dzień święta – sobota – będzie poświęcony kulturze polskiej. Dzień polski skupiony jest przede wszystkim wokół polskiego folkloru. Na scenie występować będą zespoły folklorystyczne z terenu Ziemi Lelowskiej. O godzinie 19.30 wystąpi zespół Wilki , a po nich grupa Latające talerze.
Niedzielne spotkanie w ramach Święta Ciulimu – Czulentu stwarza polskim uczestnikom możliwość zapoznania się z kulturą żydowską. Podczas dnia żydowskiego na scenie króluje przede wszystkim muzyka klezmerska, która związana niegdyś z obrzędami religijnymi, z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową. Zagra grupa Etnos Ensemble. Niedzielne propozycje uzupełnią warsztaty tańca żydowskiego oraz koncert pieśni i piosenek żydowskich w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej (godz. 18). Organizatorzy zapraszają do Lelowa w niedzielę od godziny 15.
Jak na Święto Ciulimu i Czulentu (dwóch potraw mających ten sam rodowód) przystało, będzie oczywiście możliwość spróbowania obu dań.
W sobotę (od godziny 14 do 18) i w niedzielę (od godz. 12 do 16), co godzinę będzie można zwiedzać synagogę w Lelowie oraz obejrzeć ohel, czyli grobowiec cadyka Dawida Bidermana znajdujący się na nieistniejącym starym cmentarzu żydowskim w Lelowie, przy ulicy Ogrodowej 7.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here