fbpx

Światowy Dzień Zespołu Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem są kolorowe skarpetki nie do pary.

kolorowe skarpetki
Fot. ŚDZD

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa 2005 roku, a od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą tego święta był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie.

To, że święto obchodzone jest 21 marca to nie przypadek. Właśnie dzisiaj rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, która patronuje narodzinom ludzi niezwykłych. Data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Zespół Downa edziecko
Fot. edziecko.pl

Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, które mają na celu uświadomienie społeczności dotyczącej zespołu Downa, oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym i integrowania się z nimi.

Niestety w tym roku z powodu trwającej pandemii i obostrzeń sanitarnych, nie mogą odbyć się żadne imprezy. Można jednak w inny sposób uczcić to święto. Światowy Dzień Zespołu Downa to także inaczej Dzień Kolorowej Skarpetki, który jest symbolem  solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa.

funny
Fot. pixabay.com

Wszystkie fundacje i organizacje działające dla potrzeb i dobra osób chorych na Zespół Downa zachęcają do założenia kolorowych skarpetek w tym dniu – najlepiej trzech (w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach.

Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Osoby, które chcą jeszcze bardziej zsolidaryzować się, poza kolorowymi skarpetkami
mogą dzisiaj założyć na siebie kolorowe ubranie. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony.

Wszelkiego rodzaju akcje prowadzone przez ŚDZD można śledzić na ich stronie internetowej, kanale YouTube czy na Facebooku.