fbpx

W Częstochowie stereotypy znów trafią na stos!

We wtorek, 21 marca obchodzony będzie nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale również Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji częstochowska Fundacja Oczami Brata zaprasza na szczególne wydarzenie, podczas którego stereotypy trafią na stos.

Fundacja Oczami Brata od 2014 r. realizuje działania związane z dochodzeniem do samodzielności osób z niepełnosprawnością. Data 21 marca zawsze kojarzyła się z akcją „Stereotypy na stos”, którą fundacja realizowała w rożnych punktach Częstochowy, aby świętować Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

– Podczas wydarzenia marzanna zostanie ubrana w stereotypy na temat osób z niepełnosprawnościami. Na stosie spłonął hasła takie jak: „inny”, „down”, „inwalida”, „samotność”, ale również… „wszyscy niepełnosprawni są upośledzeni umysłowo”, „dzieci gorszego Boga”, „rodziny mające dzieci niepełnosprawne wstydzą się  swojej niepełnosprawności, ukrywają swoje dzieci niepełnosprawne”, „niepełnosprawność to kara…”. Mało tego! Jak każda Marzanna, również i ta zostanie utopiona, aby mieć pewność, że stereotypy do nas nie powrócą – zapowiadają organizatorzy.

W Częstochowie stereotypy znów trafią na stos! 2
„Stereotypy na stos” (fot. Fundacja Oczami Brata)

Happening odbędzie się 21 marca o godz. 11 na Starym Rynku w Częstochowie. Następnie, około południa, nastąpi pochód wraz z symbolicznym zniszczeniem marzanny, a wraz z nią wszystkich stereotypów.

W czasie akcji odbędzie koncert Roberta Mateuszuka – artysty z niepełnosprawnością, animacje dla uczestników wydarzenia, tańce integracyjne oraz kreatywne zabawy. Szczegóły: oczamibrata.pl.

red., mat. Fundacji Oczami Brata