fbpx

Stary Rynek. „Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2022”

Czwarta odsłona spotkania pod szyldem Urban sketching odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia na Starym Rynku.

Urban sketching to integracyjne zjawisko artystyczno-społeczne zapoczątkowane w 2007 r. przez dziennikarza Gabriela Campanario. Jego źródeł można upatrywać w artystycznych plenerach miejskich, choć bliżej mu do działań typu flash mob. Istotą jest artystyczne spotkanie ludzi, których łączy pasja rysowania na żywo i analiza otaczającej rzeczywistości.

Z kolei Urban Sketchers to stowarzyszenie międzynarodowe, mające na celu szerzenie artystycznych, historycznych i edukacyjnych wartości wynikających z rysowania miejskich lokalizacji, promowanie swoich działań oraz łącznie ludzi na całym świecie, którzy rysują na żywo, w miejscach gdzie żyją, do jakich podróżują.

Jak wygląda to w praktyce? Rysownicy, niekoniecznie tylko profesjonaliści, ale wszyscy, którzy chcą zmierzyć się z przestrzenią miasta, zwołują się w jednym miejscu. Robią to, aby wspólnie tworzyć. Potem publikują efekty tych spotkań w serwisach społecznościowych lub pokazują swoje dokonania na wystawach.

Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2022

W niedzielę, 21 sierpnia takie spotkanie odbędzie się na Starym Rynku w Częstochowie. Start o godz. 10. Tego samego dnia prace powstałe w ramach Urban sketching zobaczymy na Międzynarodowej wystawie rysunkowej „Wokół ratusza”. Będzie ona prezentowana w Starym Ratuszu (należącym do Muzeum Częstochowskiego). Wernisaż zaplanowano na godz. 15.

Przypomnijmy, że pierwszy meeting USk odbył się w Częstochowie pod egidą Grupy artystycznej ATINA, Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” i Stowarzyszenia Yes, I can. Miało to miejsce w 2018 r. Kolejny – Grupy artystycznej ATINA, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie i Stowarzysza Yes, I can (wystawa w Galerii ZWIASTUN) w 2019 r. (zapowiadaliśmy go TUTAJ). Organizatorami spotkania i wystaw USk w 2021 r. na III meetingu USk w Częstochowie byli: Grupa artystyczna ATINA, Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz, Grupa Urban Sketchers Poland, Fundacja Oczami Brata i Spółdzielnia Socjalna Jasne, że Alternatywa 21. Teraz pora na odsłonę czwartą.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z komisarzem pleneru i wystawy: Anitą Grobelak (603363218; mail: anitt@vp.pl). Szczegóły: www.muzeumczestochowa.pl.

ZS