fbpx

Stary Rynek będzie jak nowy

Przeszklony pawilon, dzięki któremu wzorem Krakowa będzie można zobaczyć odkopane przez archeologów historyczne fundamenty ratusza, fontanna, ławki, zieleń i balansujące rzeźby, to tylko część tego, co pojawi się w przyszłym roku na Starym Rynku w Częstochowie. Jest więc szansa, że Stary Rynek w Częstochowie stanie się w końcu ważnym miejscem w mieście nie tylko dla turystów, ale też częstochowian.
Od wiosny prowadzone są tam prace budowlane, które mają zmienić nie tylko obliczenie tego placu, ale także przyległych ulic. W ramach zadania o nazwie ,,Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu” na Starym Rynku stanie nowoczesny, przeszklony pawilon. Tej budowie towarzyszyć będzie gruntowna modernizacja płyty placu, wmontowanie fontanny w postaci pasa wodnego, a także budowa schodów do podziemnej części budynku. Będzie tam można obejrzeć odkryte przez archeologów pozostałości Starego Ratusza. Nowy budynek ma pomieścić też część usługowo-gastronomiczną. Interesującym dopełnieniem nowego wyglądu Starego Rynku będzie 14 balansujących rzeźb, podwieszonych na specjalnych masztach. Plac za „Puchatkiem” zyska również zieleń, nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury. Inwestycja warta prawie 24 mln złotych jest wspierana funduszami unijnymi, które pozyskał samorząd oraz dotacją z budżetu państwa. Z Unii Europejskiej gmina otrzyma na to zadanie około 16 mln, dotacja rządowa, to ponad 1,8 mln złotych. Równolegle z remontem Starego Rynku prowadzona będzie, tym razem już wyłącznie za pieniądze gminne, przebudowa ulic przyległych do głównej części placu – w tym ul. Mirowskiej i ul.Senatorskiej.

Stary Rynek będzie jak nowy 2


Dzięki temu, że udało się pozyskać znaczące dofinansowanie, będziemy mieli kompleksowo odnowiony Stary Rynek. – informuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Wokół szklanego pawilonu powstanie przestrzeń dla ciekawych inicjatyw, a rodzaj amfiteatru, który tam powstanie, wykorzystają z pewnością nasi lokalni animatorzy kultury. Kiedy roboty się zakończą będzie to na pewno niepowtarzalne miejsce. Liczę na to, ze Stary Rynek stanie się ważną i piękną wizytówką naszego miasta, która będzie atrakcyjnym punktem na szlaku wszystkich tych, którzy do Częstochowy przyjeżdżają. Pamiętajmy, że Stary Rynek to początek wielu tras turystycznych – dodaje prezydent.
Stary Rynek jest historycznym centrum dawnej, Starej Częstochowy – miasta nad Wartą, które istniało zanim Aleje połączyły je z Nową Częstochową, która powstała wokół Jasnej Góry. Stary Ratusz – kiedyś centralny obiekt Starego Rynku – był jednym z symboli miasta do początku XIX wieku. Jak przekonuje miasto, inwestycja na Starym Rynku jest więc bardzo ważna dla zachowania historii miasta. Po zakończenii modernizacji Stary Rynek ma się stać miejscem, w którym historia ma się spotkac z nowoczesną funkcjonalnością. Autorzy projektu zakładają, że po zakończeniu rewitalizacji, Stary Rynek stanie się miejscem spotkań nie tylko częstochowian, ale także turystów.
Pracami zajmuje się wyłonione w przetargu konsorcjum – Zakład Remontowo Budowlano Instalatorski Budo-Max z Częstochowy, FUH Maciej Dobosz z Kuźniczki k. Krzepic oraz Żelbet-Montex z siedzibą w Częstochowie. Zgodnie z umową podpisaną z miastem, wykonawca ma na zakończenie wszystkich robót czas do czerwca 2020 roku.
Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020., oś priorytetowa X Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna, działanie 10.3. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, poddziałanie 10.3.2 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – RIT Subregionu Północnego.