fbpx

Startuje eFKA 2022. Parada, koncerty, spektakle, plener malarski, warsztaty…

Tegoroczna odsłona Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA rozpocznie się w piątek, 19 sierpnia. Częstochowian czekają dwa dni wypełnione po brzegi różnorodnymi atrakcjami. Wstęp na wszystkie jest wolny.

eFKA 2022 rozpocznie się w piątek, 19 sierpnia. Zainauguruje ją parada. O godz. 16 wyruszy ona z pl. Biegańskiego, by dotrzeć na ul. Mielczarskiego (która stanowić będzie serce festiwalu). Tam trwać będą już warsztaty artystyczne oraz Międzynarodowy Plener Artystyczny „Relacje”, którego komisarzem będzie malarka i animatorka kultury Anita Grobelak. Wydarzenie będzie dwudniowe, a zwieńczy je sobotnie otwarcie wystawy poplenerowej.

Startuje eFKA 2022. Parada, koncerty, spektakle, plener malarski, warsztaty… 2
eFKA 2022

Samołyk, Pośnik, Burdynowicz…

Pierwszego dnia Festiwalu nie zabraknie również dobrej muzyki. Na scenie pojawią się kolejno Jan Samołyk, Agata Pośnik i Marta Burdynowicz. Pierwszym z wymienionych jest wrocławski gitarzysta, wokalista i autor piosenek, który ma na swoim koncie cztery płyty długogrające, trasę koncertową zagraną w Chinach i takie single jak „Codziennie” czy „Na prezent”.

Agata Pośnik przedstawia się jako aktorka, wokalistka, marzycielka, która gra również na pianinie. W ramach „Muzyczności” zabierze ona słuchaczy w podróż, w której dzieli się swoimi muzycznymi fascynacjami.

Z kolei Burdynowicz to aktorka i wokalistka, której popularność przyniosło zwycięstwo w 12. edycji programu „The Voice of Poland”. Artystka znana jest również z ról filmowych, a także dubbingowych.

Startuje eFKA 2022. Parada, koncerty, spektakle, plener malarski, warsztaty… 3
eFKA 2022

„Apok@lipsa covidowa” i nie tylko

Dawkę teatralnych wrażeń dostarczą w piątek spektakle Fundacji Teatr Nowy w Częstochowie: „Apok@lipsa covidowa” i „Powarkiwania Drogi Mlecznej”.

Pierwszy tytuł miał swoją premierę w lipcu tego roku. Jego reżyserką oraz autorką scenariusza jest aktorka Paulina Kajdanowicz. Pojawi się ona na scenie razem Anną Wilk, Szymonem Kowalikiem i Michałem Kaszakiem. Przedstawienie w groteskowy sposób odnosi się do odbywającego się w trakcie pandemii nauczania zdalnego. Scenariusz powstał na podstawie wywiadów z różnymi osobami: nauczycielami, uczniami i studentami. Ich wypowiedzi w niezmienionej formie trafiły do tekstu sztuki.

Za sprawą Festiwalu tytuł „Powarkiwania Drogi Mlecznej” częstochowianie obejrzą przedpremierowo. Przedstawienie w reżyserii Adama Nalepy oparto na teście autorstwa Bonna Parka. W krzywym zwierciadle ukazuje on apokaliptyczny obraz naszego świata. Zobaczymy w nim postaci zarówno wyimaginowane, jak i te wzorowane na dobrze nam znanych politykach czy celebrytach. Obsadę spektaklu tworzą wspomniani już powyżej Agata Pośnik i Paweł Bilski oraz Maciej Kotlarz.

Startuje eFKA 2022. Parada, koncerty, spektakle, plener malarski, warsztaty… 4
eFKA 2022

Pieśniara, Honzatko Rozmontowana, Mikromusic…

Koncertów i spektakli nie zabraknie również w sobotę, 20 sierpnia. Muzyczną atrakcje zapewnią występy zespołu Pieśniara, Roberta Mateuszuka (rozmowę z nim można przeczytać TUTAJ). Filipa Sterniuka, projektu Honzatko Rozmontowana i grupy Mikromusic (czyli głównej gwiazdy tegorocznej imprezy).

Trzon Pieśniary stanowią wokalistka Dorota Kaczor i akordeonista Łukasz Jaworski. Grupa bierze na warsztat tradycyjne pieśni i nadaje im zupełnie nowe życie. Bawi się konwencją, emisją głosu i nowymi brzmieniami. Podczas Festiwalu zespół zaprezentuje projekt „Dzieciograjki – pieśni dla dzieci z całego świata”.

Startuje eFKA 2022. Parada, koncerty, spektakle, plener malarski, warsztaty… 5
eFKA 2022

Filip Sterniuk to wokalista, który przygodę z muzyką rozpoczął jako siedmiolatek. Najpierw za sprawą kanału YouTube „Studio Dla Ciebie” zaczął dzielić się z użytkownikami coverami, dziś prowadzi kanał zatytułowany po prostu „Filip Sterniuk”.

Projekt muzyczno-teatralny Honzatko Rozmontowana powstał dzięki połączeniu muzyki Aleksandra Brzezińskiego oraz tekstów Michała Zabłockiego. Utwory stworzono z myślą o aktorce i wokalistce Marcie Honzatko (na co dzień związanej z Teatrem im. A. Mickiewicza). Podczas Festiwalu artystce towarzyszyć będą: Michał Rorat, Przemysław Smaczny, Sebastian Janik i Kosma Kalamarz.

Startuje eFKA 2022. Parada, koncerty, spektakle, plener malarski, warsztaty… 6
eFKA 2022

Mikromusic, którego wokalistką jest Natalia Grosiak, łączy piękne melodie, kunszt warsztatowy oraz wspaniałą koncertową energię. Twórczość zespołu to fuzja m.in. jazzu, trip-hopu i rocka. Debiutancki album zatytułowany „Mikromusic” ujrzał światło dzienne w 2006 r. Od tego czasu dyskografia grupy rozrosła się o sześć kolejnych płyt studyjnych oraz pięć koncertowych. Do najpopularniejszych utworów grupy należą m.in.  „Takiego chłopaka” i „Po co ja tu jestem”.

„Rakotwórczość” i „Księżycowa droga”

Jeśli chodzi o spektakle, to drugi dzień wydarzenia przyniesie dwa tytuły. Najpierw prezentowana będzie „Rakotwórczość”. To przedstawienie profilaktyczne w reżyserii aktorki i arteterapeutki Sylwii Oksiuty-Warmus (związanej z Teatrem im. A. Mickiewicza). „Rakotwórczość” opowiada w budujący sposób o zmaganiach z chorobą nowotworową, o nadziei i zwycięstwie w walce z przeciwnościami losu. Na scenie występują Onkowaleczni: Zygfryda Coner, Aleksandra Gaudzińska, Zofia Głąb, Zofia Lis, Jadwiga Krysiak, Ewa Jasiutowicz, Roman Nowacki, Barbara Siwek i Ewa Walczak. Na gitarze zagra zaś Jerzy Dłubis.

Startuje eFKA 2022. Parada, koncerty, spektakle, plener malarski, warsztaty… 7
eFKA 2022

Potem festiwalowicze zobaczą „Księżycową droga” Teatru Nikoli z Krakowa. Podczas spektaklu widzowie staną się świadkami poruszającej pogoni za marzeniami. I chociaż owe marzenia bywają różne; świadczą o pragnieniu poznawania świata i tego, co wydaje się nieosiągalne. To tekst, który każdy zinterpretuje na swój własny sposób i w którym proste sprawy nabierają symbolicznego sensu.

Teatralne emocje przyniosą również czytania performatywne: „Salonik poezji dla dzieci” oraz „Improwizacja aktorska”.

Spotkanie z Dominiką Kasińską

Startuje eFKA 2022. Parada, koncerty, spektakle, plener malarski, warsztaty… 8
eFKA 2022

W programie soboty znajdzie się też m.in. spotkanie z Dominiką Kasińską. To uczestniczka pierwszej edycji programu „Down the Road. Zespół w trasie” prowadzonego przez Przemysława Kossakowskiego. Urodziła się z Zespołem Downa, jednak dodatkowy chromosom nie przeszkodził jej w realizacji marzeń. Została wyróżniona w konkursie „Człowiek bez barier 2020”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia zaplanowane w ramach Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA jest wolny. Szczegóły: www.facebook.com/FestiwalKulturyAlternatywnej.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Paweł Bilski: Festiwal Kultury Alternatywnej ma łączyć ludzi!