fbpx
Strona główna Ekologia Startuj po wiedzę u najlepszych

Startuj po wiedzę u najlepszych

Ponad 50 kierunków studiów w ramach 12 dyscyplin naukowych, nowoczesne laboratoria, tętniący życiem kampus w sercu aglomeracji śląskiej i kadra pełna pasji do nauki – na Politechnice Śląskiej trwa rekrutacja na rok akademicki 2020/2021. Ta uczelnia z 75-letnią tradycją jako jedyna na Górnym Śląsku znajduje się w gronie 10 szkół wyższych w Polsce, które uzyskały status Uczelni Badawczej, a w ciągu ostatnich czterech lat została odnotowana w trzech najważniejszych światowych rankingach uniwersyteckich.

Prestiżowy tytuł
Politechnika Śląska została wnikliwe oceniona przez międzynarodowy zespół ekspertów. Specjaliści przyglądali się zarówno ofercie edukacyjnej, jak i badaniom naukowym. Efektem jest zaszczytny status Uczelni Badawczej, który został nadany 10 szkołom wyższym w Polsce, laureatom konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Najmocniejszym atutem Politechniki Śląskiej jest potencjał uczelni realizowany przez rozwój badań naukowych, kadry oraz umiędzynarodowienie. Wszystkie te trzy składowe są rozwijane w ramach sześciu priorytetowych obszarów badawczych, są to: Onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna; Sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych; Materiały przyszłości; Inteligentne miasta, mobilność przyszłości; Automatyzacja procesów i Przemysł 4.0; Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka.

Znana w Europie i w świecie
Status Uczelni Badawczej to dla Politechniki Śląskiej dodatkowa szansa na rozwój oraz na jeszcze większą rozpoznawalność uczelni w świecie. W tym roku uczelnia po raz pierwszy znalazła się w jednym z najważniejszych światowych rankingów uczelni wyższych – QS World University Rankings. – To dla nas ogromny sukces i bardzo ważne osiągnięcie uczelni. Warto podkreślić, że plasujemy się w ścisłej czołówce polskich szkół wyższych obecnych w tych rankingach, ale pracujemy także nad umacnianiem tej pozycji – podkreśla prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. QS World University Rankings to jeden z najbardziej rozpoznawalnych światowych rankingów obok Rankingu Szanghajskiego oraz Times Higher Education, który z kolei klasyfikuje najlepsze uczelnie według dyscyplin naukowych, a Politechnikę Śląską docenił w dwóch: inżynierii i technologii oraz informatyki.

Szeroki wybór możliwości
W 13 wydziałach i 2 instytutach Politechniki Śląskiej kształci się obecnie ponad 18 tys. studentów. Chętni do podjęcia nauki mogą wybierać spośród ponad 50 kierunków studiów. Uczelnia oferuje również bezpłatne studia w jęz. angielskim na 28 kierunkach. Studenci kształcą się pod bacznym okiem ponad 140 profesorów tytularnych, 450 doktorów habilitowanych i 650 doktorantów. W ciągu 75 lat uczelnia wykształciła ponad 200 tysięcy inżynierów. Niezmiennie od lat absolwenci Politechniki Śląskiej są rozchwytywani na rynku pracy. Według raportu przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak co dwunasty prezes w Polsce ukończył studia na Politechnice Śląskiej. Z kolei dziennik „Rzeczpospolita” stawia uczelnię na czwartym miejscu w kraju pod względem kształcenia ludzi sukcesu.
Mierz wysoko
Studia na Politechnice Śląskiej dają szansę na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego już w okresie nauki dzięki ścisłej współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, światowymi liderami technologii Przemysłu 4.0 oraz pracodawcami w regionie. Przyszli piloci liniowi szkolą się między innymi na gliwickim lotnisku. Studenci kształcą się w nowoczesnych laboratoriach, takich jak na przykład Pracownia Nowoczesnych Systemów Prowadzenia Ruchu Kolejowego na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej. To największa w Polsce makieta złożona z 350 metrów torów, po których równocześnie może jeździć 12 pociągów sterowanych przez studentów. Niektóre kierunki studiów prowadzone są w systemie dualnym między innymi: Inżynieria Materiałowa, Logistyka, Mechanika i Budowa Maszyn, Mechatronika czy Transport Kolejowy.
Sky is the limit
Na najlepszych studentów czeka autorski program mentorski „Rozwiń skrzydła”. Jego uczestnicy mogą rozwijać swoją wiedzę i dodatkowe zainteresowania pod czujnym okiem wybranych przez siebie mistrzów. Politechnika Śląska wspiera młodych ludzi także w rozwijaniu ich pasji. Na uczelni działa ponad 180 kół naukowych. Ich członkowie budują bolidy, motocykle elektryczne, konstruują roboty, drony czy łaziki marsjańskie. Pasja do nauki przynosi efekty – studenci odnoszą liczne sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej jak m.in.: PolSl Racing, Silesian Greenpower czy High Flyers.
Nie tylko szkiełko i oko
Nie samą nauką jednak student żyje. Politechnika Śląska to także jedna z najbardziej usportowionych uczelni w kraju. Studenci mierzą swoje siły w blisko 30 sekcjach sportowych takich jak koszykówka, siatkówka, kolarstwo górskie czy curling. 13 akademików zapewniających komfort mieszkania znajduje się w Gliwicach, Katowicach i Zabrzu, w miastach gdzie tętni życie rozrywkowe i kulturalne. O to dba także Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” , gdzie regularnie odbywają się spektakle, koncerty i imprezy. Najbardziej wyczekiwanym, corocznym studenckim wydarzeniem są juwenalia Politechniki Śląskiej, czyli organizowane niezmiennie od 1957 roku Igry. W tym roku pandemia SARS-CoV-2 nieco pokrzyżowała studentom szyki, ale mimo utrudnień stanęli na wysokości zadania i zorganizowali Igry online. Codziennie przez tydzień odbywały się transmitowane na żywo audycje z udziałem ciekawych gości a efekty ich pracy do teraz można oglądać na kanale YT Politechniki Śląskiej.
Wybierz dobrze
Politechnika Śląska to przyjazna uczelnia, która czeka na młodych ludzi żądnych wiedzy i pełnych pasji do nauki. Dołączcie do tej wyjątkowej wspólnoty akademickiej!
www.rekrutacja.polsl.pl

- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here