fbpx

Sprawny samochód, to bezpieczny samochód

Aby zima nie zaskoczyła kierowców, należy zawczasu się do niej przygotować: wymienić opony, sprawdzić oświetlenie pojazdu, akumulator i płyny. Odpowiednie przygotowanie auta połączone z rozsądną jazdą gwarantuje, że podczas zimy nie spotka nas żadna nieprzyjemna niespodzianka na drodze.


Co należy zrobić przed zimą?
Po pierwsze, wymieńmy opony na zimowe.
Po drugie, sprawdźmy oświetlenie swojego pojazdu. Jesień i zima to czas kiedy słońce zachodzi bardzo wcześnie, dlatego należy pamiętać, aby auto miało wszystkie światła sprawne. Dobrym pomysłem jest mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby można je jak najszybciej zmienić.
Po trzecie płyny w silniku. Kierowca musi pamiętać, aby wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, który nie zamarza w niskich temperaturach. Kolejno należy sprawdzić, czy w silniku nie brakuje oleju i płynu do chłodnicy.
Po czwarte, sprawdź, czy twój akumulator jest sprawny. Stary, nienaładowany akumulator może odmówić posłuszeństwa, kiedy temperatury spadną poniżej zera, lepiej więc zawczasu sprawdzić, czy nie należy go wymienić.
Oczywiście, wszystkie te czynności każdy kierowca może zrobić w stacji obsługi pojazdów, czy u mechanika – da mu to większą pewność, że jego auto jest przygotowane na spadki temperatur i opady śniegu.
Kiedy już dokonamy przeglądu samochodu, pamiętajmy, że zimą jeździmy nieco inaczej niż zimą.
Siadając za „kółko” zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przeżycie. Poruszając się pojazdem kierowca musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji, a także oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Niedopuszczalne jest poruszanie się samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym.
Sam kierowca powinien mieć w czasie podróży swobodę ruchów, dlatego nie jest wskazane, by był opatulony grubą kurtką, czapką i szalikiem.
Tak jak szybko się poruszamy, tak też szybko zdarza się nam najechać na utrudnienia w ruchu, które doprowadzają nieraz do „korka” na drodze. Warto wspomnieć przy tej okazji, aby „pilnować” poziomu paliwa, by nigdy nam go nie zabrakło. Aby sprawnie i bezpiecznie dojechać do celu, warto zrezygnować z niepewnych skrótów i mniej uczęszczanych dróg. Słuchajmy komunikatów radiowych i telewizyjnych o aktualnych warunkach panujących w poszczególnych regionach i ich drogach.
W trakcie jazdy zimą wielu kierowców lubi ogrzewać wnętrze samochodu, ale gdy w środku jest zbyt ciepło, łatwo o utratę koncentracji. Nie przesadzajmy więc z temperaturą w aucie.
Jeżeli chodzi o drobny bagaż podręczny, to najlepiej zapakować go do środka pojazdu. Pamiętajmy jednak przy tym, aby ułożyć go w miejscach takich, by nie krępował naszych ruchów oraz nie przysłonił widoczności. Narty, deski i inny sprzęt do uprawiania sportów zimowych najlepiej odnajdzie się na bagażniku dachowym.
By jazda zimą była bezpieczna i przyjemna, bądź wyrozumiali dla innych kierowców. Nie należy denerwować się i ryzykownie wyprzedzać, gdy auto przed nami jedzie dużo wolniej. Osoba siedząca za kierownicą zapewne boi się zimowych warunków i nie ma może tak bogatego doświadczenia w technice jazdy samochodem zimą jak my. Bądźmy również uprzejmi myśląc o innych kierujących i nie wstydźmy się pomagać innym kierowcom w przepychaniu niesprawnego pojazdu.
(Źródło: KGP)