fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacjeSpójrz w gwiazdy, pomyśl życzenie

Spójrz w gwiazdy, pomyśl życzenie

Jak co roku w połowie sierpnia, na niebie oglądać możemy niesamowite widowisko potoczne nazywane spadającymi gwiazdami. Tradycja mówi, że gdy widzimy takie spadające gwiazdy, trzeba szybko pomyśleć życzenie, bo na pewno się ono spełni. Czy tak jest, czy nie, nie wiemy, ale na pewno warto dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat tego kosmicznego zjawiska.
Muzeum Częstochowskie zaprasza w najbliższy wtorek, 13 sierpnia na specjalne spotkanie pod hasłem „Ku gwiazdom”. O godz. 18 Marek Nowak – kurator wystawy zaprezentuje w Ratuszu wykład, a potem oprowadzi wszystkich zainteresowanych po całej ,,kosmicznej” ekspozycji poświęconej perseidom. Potocznie zwane ,,spadającymi gwiazdami” perseidy są tak naprawdę drobinami materii wyrzucanymi przez kometę Swift-Tuttle. W tym miesiącu pojawiają się na naszym niebie w takich ilościach, że do ich obserwacji nie trzeba żadnego specjalistycznego instrumentu, Wystarczy wiedzieć, kiedy dokładnie należy spojrzeć w niebo.

Spójrz w gwiazdy, pomyśl życzenie 1
  • Sama wystawa ,,Ku gwiazdom” może zachwycić chyba każdego – prezentuje bowiem m.in. skafandry astronautów, ich prowiant i niezbędny sprzęt przydatny w przestrzeni kosmicznej. – zapowiada Marcin Breczko z Biura Prasowego częstochowskiego magistratu. – Pasjonatów kosmicznej technologii zainteresuje łazik marsjański z Politechniki Częstochowskiej, doceniony już wielokrotnie przez naukowy świat. ,,Perełkami” ekspozycji są kawałki kosmicznych skał – meteorytów.
    Dostępna w Ratuszu ekspozycja została przygotowana pod patronatem Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego w ramach 50. rocznicy lądowania na Księżycu załogi Apollo 11, we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Stowarzyszeniem Astronomia Nova w Częstochowie, Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii im. ks. Bonawentury Metlera oddział w Częstochowie.
    Wstęp na wtorkowe spotkanie jest bezpłatny.
WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -