Spektakl Fałsz na deskach Teatru im. A. Mickiewicza. Konkurs na zaproszenie do teatru rozstrzygnięty

1
140

19 września o godz. 19.00 częstochowski teatr zaprasza na spektakl Fałsz (dla widzów od 16. roku życia), przygotowany w koprodukdo teatrucji z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Dla naszych czytelników mamy jedno dwuosobowe zaproszenie.

Aby je zdobyć wystarczy napisać maila na adres: [email protected] w tytule wpisując „Fałsz”. Spośród wszystkich nadesłanych wiadomości wybierzemy zwycięzcę. Konkurs trwa do 18 września do godz. 12.00. Mile widziane polubienie Gazety Regionalnej na facebooku

Spektakl Fałsz na deskach Teatru im. A. Mickiewicza. Konkurs na zaproszenie do teatru rozstrzygnięty 1
Spektakl Fałsz
Foto: Piotr Dłubak

FAŁSZ (Vals) autorstwa Lot Vekemans, w przekładzie – Ryszarda Turczyna, reżyseria, kostiumy – André Hübner-Ochodlo, muzyka – Adam Żuchowski, scenografia – André Hübner-Ochodlo, Stanisław Kulczyk.

W spektaklu Fałsz występują: Kat – Iwona Chołuj, Sis – Teresa Dzielska, Gé – Maciej Półtorak

Co wydarzyło się w nocy, podczas powrotu samochodem z rodzinnego przyjęcia? Sis, celebrytka i znana moderatorka telewizyjna, wraz z siostrą, Kat, uznaną aktorką dramatyczną (choć obecnie trochę zapomnianą), siedzą w policyjnej celi, oskarżone o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Spektakl Fałsz na deskach Teatru im. A. Mickiewicza. Konkurs na zaproszenie do teatru rozstrzygnięty 2
Spektakl Fałsz
Foto: Piotr Dłubak

W spektaklu André Hübnera-Ochodlo miejsce, w którym rozgrywa się akcja, jest symboliczne, to uniwersalna, metaforyczna przestrzeń.

To, co najważniejsze, rozgrywa się między dwiema bohaterkami dramatu. W zamknięciu, izolacji, gdzie rozmywają się kategorie „prawda” i „fałsz”, kobiety rozpoczynają rozrachunek życia, dotykający boleśnie takich pojęć egzystencjalnych jak: sumienie, zbrodnia, wina i kara. W psychologicznej rozgrywce siłę stanowią słowa. Im dalej w próbie dociekania prawdy, tym ciemniej…

Między Kat a Sis dokonuje się bolesna wiwisekcja uczuć. Padają wzajemne oskarżenia, na światło dzienne wychodzą traumy dzieciństwa, wzajemna zazdrość i brak zrozumienia.

Gdy nagle w celi pojawia się Gé – świadek wypadku – wydarzenia feralnej nocy zdają się wyjaśniać. Pozostaje tylko pytanie: Na ile wiarygodny jest ten obcy? Kim jest: naukowcem, filozofem, kloszardem? Jaką wiedzą dysponuje? Czy można mu ufać? I dlaczego swoją opowieść wygłasza wprost do kamery umieszczonej przy suficie celi? Może więc jesteśmy świadkami jakiegoś obłędnego talk-show?

Spektakl Fałsz na deskach Teatru im. A. Mickiewicza. Konkurs na zaproszenie do teatru rozstrzygnięty 3
Spektakl Fałsz
Foto: Piotr Dłubak

Sztuka Vekemans zachwyca językiem i mistrzowsko napisanymi dialogami. Intryguje. Autorka wkrada się w głąb ludzkiej duszy, opowiadając o naszych pragnieniach i słabościach, skomplikowanej naturze ludzkich zachowań i wzajemnych relacji, o wyborach i emocjach, które nie zawsze są oczywiste.

Spektakl Fałsz stawia wiele pytań widzowi. Nie ma na nie gotowych odpowiedzi. Każdy musi sam je odnaleźć.

Dramat „Vals” miał światową prapremierę w 2013 roku w Gandawie, a w 2014 roku otrzymał nagrodę Królewskiej Akademii Języka i Kultury Niderlandzkiej jako najlepszy dramat roku. Tekst w mistrzowski sposób kontynuuje dramaturgię Harolda Pintera i Jeana-Paula Sartre’a. Autorka dramatu – Lot Vekemans – jest zaliczana do wschodzących gwiazd współczesnej dramaturgii. Zebrała również bardzo pochlebne recenzje za opublikowaną w 2016 roku powieść „Ślubna sukienka z Warszawy”.

Więcej o spektaklu: https://www.teatr-mickiewicza.pl/n705,Falsz–Zapraszamy-19-i-20-wrzesnia#main

Teatr im. A . Mickiewicza zaprasza na spektakl TESTOSTERON

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here