fbpx

Kolejna wycieczka w ramach programu „Edukacja jutra” w SP w Łojkach

Po raz kolejny uczniowie z SP w Łojkach brali udział w zajęciach dodatkowych organizowanych w ramach programu „Edukacja jutra w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Łojkach”. Tym razem wycieczka odbyła się do Złotego Stoku.

W ramach programu do Złotego Stoku 16 października 2020 roku pojechało 45 uczniów, którzy brali udział w warsztatach fizyki eksperymentalnej. Dzięki temu poznali działanie prostych maszyn, takich jak:

  • Kołowrót;
  • Bloczek nieruchomy w połączeniu z kołowrotem;
  • Dźwignia dwustronna;
  • Oraz innych urządzeń zbudowanych na zasadzie maszyn prostych służących do transportu wydobywanych rud złota i ich rozdrabniania.
Kolejna wycieczka w ramach programu „Edukacja jutra” w SP w Łojkach 2
Fot: SP Łojki

Nie obeszło się bez eksperymentów i prób uruchamiania tych maszyn, a także odbyła się lekka rywalizacja w grupie podzielonej na dwie drużyny. Mianowicie oby dwie drużyny rywalizowały między sobą o zbudowanie stabilnych kładek z drewnianych belek.

Budowa ta wymagała od uczniów przemyślanego rozkładania belek, tak by konstrukcja wytrzymała napór siły. Jedna i druga drużyna zdała tę rywalizację na sześć.

Na koniec warsztatów, młodzi odkrywcy wiedzy poszukiwali pozostałości złota w rynnach z wodą, w których niegdyś wypłukiwano drobiny złota. Choć złota nie znaleźli, udało im się znaleźć piękne błyszczące kawałeczki pirytu.

Kolejna wycieczka w ramach programu „Edukacja jutra” w SP w Łojkach 3
Fot: SP Łojki

Podczas przejażdżki kolejką w podziemiach kopalni uczniowie poznali specyfikę wydobywania złota oraz całą historię powstawania kopalni. Natomiast zwiedzając muzeum gazownictwa, uczestnicy wycieczki poznawali specyfikę procesu produkcji gazu, jak również poznali urządzenia działające wyłącznie na gaz: piekarniki, lodówki, kuchnie gazowe, lampy, piecyki podgrzewające wodę. Mieli również okazję zobaczyć kształt fali dźwiękowej w ciałach stałych zobrazowanej przy pomocy wydobywającego się gazu z podłużnych rur.

[post_gallery]

Fot: SP Łojki