Śmiertelne potrącenie rowerzysty na ulicy św. Rocha w Częstochowie

0
544

Śmiertelne potrącenie 75-letniego rowerzysty na ulicy św. Rocha w Częstochowie. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tego tragicznego wypadku.

Do zdarzenia doszło 6 sierpnia 2020 roku około godziny 13:00 na DK-43 w Częstochowie. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że kierujący rowerem nie zachował szczególnych środków ostrożności przy zmianie pasa ruchu i wjechał wprost pod nadjeżdżający motocykl. W wyniku odniesionych obrażeń 75-letni rowerzysta zmarł po przewiezieniu do szpitala. 

W czasie wykonywanych czynności służbowych okazało się, że 26-letni kierowca motocykla miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo po przebadaniu wyszło na jaw, że był pod wpływem alkoholu i  środków odurzających. Wyniki pobranej do badań krwi mają zweryfikować wstępne ustalenia policji. 26-latek trafił do policyjnego aresztu. 

Policjanci z udziałem technika kryminalistyki pod nadzorem prokuratora przeprowadzili oględziny miejsca w celu wyjaśnienia przyczyn wypadku. Droga była zablokowana w obu kierunkach.

Policja przypomina, że:

Rowerzysta jest obowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych;
  • jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie jak najbliżej prawej krawędzi).

Do bezpieczeństwa rowerzystów przyczyniają się również inni uczestnicy ruchu, w szczególności kierowcy samochodów, którzy powinni respektować pierwszeństwo przejazdu rowerzystów w miejscach wskazanych przepisami, i tak:

  • zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe;
  • jeżeli skręca w drogę poprzeczną, również jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić;
  • przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, kierujący jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi;
  • kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany;
  • ponadto podczas wyprzedzania roweru, kierujący jest obowiązany zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m.

Dla własnego bezpieczeństwa rowerzysta powinien korzystać z kasku ochronnego (chroni głowę, część ciała najbardziej narażoną na urazy) i elementów odblaskowych (ułatwia dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę pojazdu, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych).  Korzystanie z kasku i odblasków nie jest objęte nakazem prawnym, jednak dla własnego bezpieczeństwa jest zalecane.

(Źródło: KMP Częstochowa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here