Tegoroczny sezon motocyklowy rozpoczęty mszą na Jasnej Górze

0
1362
zlot motocyklowy 7

11 kwietnia mszą Świętą o godzinie 11:00 na Jasnej Górze rozpoczął się XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Zlot zorganizowało Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

zlot motocyklowy 3
red.

W niedzielne przedpołudnie motocykliści z całej Polski zjawili się na jasnogórskich błoniach, by o godzinie 11:00 zainaugurować Mszą Świętą tegoroczny sezon motocyklowy. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.  Zloty jasnogórskie zainicjował śp. Wiktor Węgrzyn, pierwszy komandor.

– „Przyjechałem tak, jak wszyscy motocykliści na rozpoczęcie sezonu i oby ten sezon bez żadnego wypadku i upadku przeżyć” – mówi Marcel – „Jeżdżę na motorze od trzech lat za namową małżonki. Małżonka jeździ od 17. lat. Na drogach trzeba uważać, po takiej zimie na drodze jest dużo piachu, mułu. Dzisiaj jest dużo maszyn w Częstochowie, bo jak co roku na Jasnej Górze jest ich poświęcenie” – dodaje.

– „Przyjechałem prosić o koniec pandemii. Na drodze często trzeba myśleć za innych, za siebie i innych, bo motocykliści są mało widoczni na drogach” – mówi Marcin.

Ze względu na pandemię w tym roku motocykliści nie zebrali się na Górce Przeprośnej i nie ruszyli tłumnie na Jasną Górę, tylko zebrali się już bezpośrednio o godzinie 9:00 na błoniach jasnogórskich.

Mimo obostrzeń w tym roku przyjechało około 10 tysięcy miłośników jednośladów, ale decyzją Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie na plac przed szczytem Jasnej Góry wpuszczonych zostało mniej motocyklistów niż w poprzednich latach. Policja informowała także uczestników o konieczności przestrzegania zasad reżimu sanitarnego.

Niestety wielu motocyklistów pomimo apelu organizatorów na stronie rajdkatynski.com i policji nie przestrzegało obowiązujących zasad utrzymania dystansu czy zasłaniania nosa i ust maseczką, na co od razu reagowali mundurowi.

zlot motocyklowy 14
red.

Poza modlitwami i prośbami o bezpieczne poruszanie się na motorach spotkanie miało także charakter patriotyczny i charytatywny. Zlot był wyrazem pamięci o Polakach pomordowanych na Kresach i solidarności z rodakami żyjącymi na Wschodzie.

Po Mszy Świętej uczestnicy spotkania otrzymali ulotki przemawiające do wyobraźni miłośników jednośladów, opracowane przez KMP w Częstochowie wspólnie z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS.

ulotka
Fot. KMP w Częstochowie

Dodatkowo ze względu na naruszenia przepisów związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, zgromadzone materiały w trakcie tego wydarzenia zostaną przekazane do prokuratury i do sanepidu pod kątem naruszenia prawa przez organizatora pielgrzymki.