W czwartek, 22 września w Urzędzie Miasta Częstochowy odbyła się LXV zwyczajna Sesja Rady Miasta Częstochowy. Pokazała, z jak trudną sytuacją zaczyna mierzyć się miasto i jego mieszkańcy.
Początek sesji Rady Miasta był związany z uczczeniem pamięci zmarłego dzień wcześniej Mieczysława Hrehorowa oraz ofiar getta częstochowskiego. W związku z 80. rocznicą likwidacji getta częstochowskiego, do miasta zaproszeni zostali specjalni goście, mianowicie dzieci Irit Amiel – izraelskiej poetki i pisarki żydowskiego pochodzenia, która niegdyś zamieszkiwała Częstochowę.
Ożywienie wśród radnych wzbudziło się przy punkcie związanym z informacją bieżącą Prezydenta Miasta Częstochowy. Padło wówczas wiele uwag, dotyczących prezydenta. Po pewnym czasie poruszono również temat Budżetu Obywatelskiego.
– Przede wszystkim pojawiło się dzisiaj dużo merytorycznych uwag, dotyczących organizacji Budżetu Obywatelskiego, jego niedociągnięć. Wiele z nich było niezwykle konstruktywnych i myślę, że jest to materiał do tego, by popracować nad funkcjonowaniem Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście. – zaznaczyła radna Katarzyna Jastrzębska.
Tematyka obrad częstochowskich radnych oscylowała także wokół zmian budżetu. W trakcie sesji poruszono także szereg uchwał, które dotyczyły wynagrodzeń nauczycieli. Rada poświęciła też uwagę nazewnictwu nowych ulic:
– Radni zastanowi się nad nadaniem nazw ulic w Częstochowie. Chodzi np. o przedłużenie ulicy Małopolskiej na odcinku od ulicy Bialskiej do ulicy Zakopiańskiej, a także nadanie nazwy ulicy która miałby się nazywać ulicą Rozmarynową, a prowadzić od ulicy Wichrowej w kierunku ulicy Warownej. Konieczność nadania nazwy wynika także z konieczności nadania numerów 37 budynków mieszkalnych, jednorodzinnych w zabudowie szeregowej i bliźniaczej powstających w tym rejonie. – mówił rzecznik Urzędu Miasta, Włodzimierz Tutaj
Duże poruszenie wzbudziło wprowadzenie tuż przed rozpoczęciem sesji do porządku obrad punktu dotyczącego, jak tłumaczyła dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie, Joanna
Holi-Sosnowska, m.in.zwrotu roszczeń w zakresie inwestycji przebudowy DK-1.
– W związku z przebudową DK-1, miasto złożyło oświadczenie o odstąpieniu od umowy z wykonawcą i w tym zakresie będziemy starać się o odzyskanie kary umownej w wys. 26 mln zł. Po to są wprowadzone te zmiany w budżecie, żeby kancelaria mogła tego typu procesy prowadzić.
Joanna Holi-Sosnowska dodaje także, że istotna w tej kwestii jest szeroko rozumiana pomoc prawna:
– Z tego, co wiem, musi to wziąć niezależna strona, zagłębiona w temacie, bo mamy tylko jednego prawnika zatrudnionego w MZD, który na tym się zna i jest obarczony odpowiedzialnością za bieżące i wewnętrzne sprawy. Wszystkie firmy, z krtórymi rozwiązana została umowa, postanowiły wynająć 20 niezależnych kancelarii, żeby te poprowadziły sprawę. Chce państwa uspokoić, że będziecie o wszystkim informowani.
Ważnym punktem sesji była również kwestia wyrażenia przez Radę Miasta zgody na przedłużenie umów dzierżawy, zawartych przez Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie ze Scanmed S. A. Dyrektor, Wojciech Konieczny, postarał się o to, by przedstawić jak najwięcej argumentów za takim działaniem. Po serii pytań, dotyczących jego wypowiedzi, przystąpiono do głosowania, w wyniku którego uchwała została przyjęta.
Podczas obrad podjęto również temat ,,dodatku węglowego”. Wówczas podano do informacji, ze środki pozwalające na wypłatę dopłaty do ogrzewania są już w budżecie.
Linda Nocoń