Powiat Radomszczański stara się o separator do osocza

1
149

Zarząd Powiatu Radomszczańskiego obecnie stara się o zakup urządzenia separującego do oddzielania osocza z krwi ozdrowieńców.

Osocze osób, które przechodziły COVID-19 lub przebyły bezobjawowo zakażenie koronawirusem SARS COV-2 na chwilę obecną jest bardzo potrzebne, ponieważ wspomaga leczenie osób chorych z ciężkimi objawami zakażenia.

Obecnie najbliższy punkt, w którym ozdrowieńcy mogą oddawać osocze, znajduje się w Łodzi. Jest to dość problematyczne dla wielu osób, gdyż do pokonania jest prawie 200 km w dwie strony. Poza tym budowa autostrady A1 w znaczny sposób utrudnia i wydłuża dojazd do Łodzi. Przeszkody te w dużej mierze zniechęcają ozdrowieńców z Powiatu Radomszczańskiego do oddania osocza.

Dlatego Starosta Beata Pokora wystąpiła do Wojewody Łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego z prośbą o sfinansowanie zakupu i uruchomienie w Szpitalu Powiatowym w Radomsku aparatury do oddzielania osocza krwi, oddawanej przez ozdrowieńców.

„Poczyniliśmy te starania ze względu na dynamiczny wzrost liczby chorych na COVID-19, a co za tym idzie – na duże zapotrzebowanie osocza, bardzo potrzebnego najciężej chorym” – tłumaczy starosta Beata Pokora.

Prośba ta jest podyktowana dużym zainteresowaniem wśród ozdrowieńców z powiatu. Poza tym w Szpitalu Powiatowym znajduje się punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, gdzie pracuje specjalistyczna kadra.

Przewidywany koszt takiego separatora to około 70 000 zł.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here