fbpx

Samorządy robią rozpoznanie w sprawie otwarcia przedszkoli

W środę rząd zapowiedział, że od 6 maja możliwe jest przywrócenie opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach. Dedycję w tej sprawie pozostawił organom prowadzącym te placówki, a więc także samorządom. Nie wydał żadnych szczegółowych wytycznych, zaznaczając, że opieka nad dziećmi powinna się odbywać w zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią. Mowa jest o zachowaniu bezpiecznej odległości między dziećmi, dezynfekcji sprzętów i zabawek używanych przez maluchy i zorganizowaniu opieki w mniejszych niż dotychczas grupach.

Samorządy robią rozpoznanie w sprawie otwarcia przedszkoli 2


Większość samorządów już zapowiedziała, że nie zdąży 6 maja częściowo otworzyć żłobki i przedszkola. Władze gminne chcą najpierw skonsultować sytuację z dyrektorami placówek i nauczycielami, a także zorientować się, ilu rodziców jest zainteresowanych tym rozwiązaniem.


Jak twierdzą samorządowcy, trzeba dobrze rozpoznać sytuację i przygotować się do ewentualnego przywrócenia opieki nad najmłodszymi, aby wszystkim, także dzieciom, zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo.


Konsultacje w tej sprawie rozpoczęły m.in. władze miejskie Częstochowy oraz Kłobucka.
Samorząd Częstochowy przesłał dyrekcjom przedszkoli i żłobka wykaz zadań do realizacji przed ewentualnym otwarciem placówek. Gmina chce mieć także rozeznanie, ilu dzieciom trzeba by zapewnić jak najszybciej opiekę w tych miejscach.


Podobne konsultacje rozpoczął także samorząd Kłobucka. Dyrektorzy placówek oraz rodzice mają zgłaszać do gminy swoje wątpliwości i zastrzeżenia. Po zapoznaniu się z ich uwagami burmistrz Kłobucka ma na początku przyszłego tygodnia poinformować, co daje z częściowym otwarciem przedszkoli.


Częstochowa jednocześnie z rozpoczęciem konsultacji z pedagogami i rodzicami wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia o zabezpieczenie testów na obecność koronawirusa dla osób wracających do pracy w żłobku i przedszkolach. Jak się bowiem okazuje, także w Częstochowie nauczyciele mają obawy przed powrotem do pracy i niepokoją się zarówno o zdrowie swoje, jak i dzieci.


Jak zastrzegł samorząd, warunkiem podjęcia przez prezydenta Częstochowy decyzji o wznowieniu działalności danej placówki będzie pisemny wniosek jej dyrekcji, w którym zostanie zawarta informacja o spełnieniu warunków określonych w wytycznych Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, wraz z propozycją daty wznowienia działalności danej placówki.

(Fot.pixabay)