Samorząd zachęca do udziału w wyborach

0
236

Związek Miast Polskich rozpoczął kampanię społeczną, która ma zachęcić do udziału w wyborach 13 października. Częstochowa przyłączyła się do tej akcji. Samorząd chce jak najbardziej ułatwić oddanie głosu w wyborach parlamentarnych nie tylko osobom stale mieszkającym i zameldowanym w Częstochowie, ale także tym, którzy w dniu wyborów będą w naszym mieście. Dlatego sprawy związane ze złożeniem wniosku o dopisanie do spisu i rejestru wyborców oraz wydaniem zaświadczenia o prawie do głosowania będzie można załatwić w Urzędzie Miasta także w sobotę 5 października.
Polskie miasta skupione w Związku Miast Polskich ruszyły z kampanią społeczną pod hasłem: „Spotkajmy się na wyborach”. Samorządy zachęcają do głosowania i przypominają, że udział w wyborach to nie tylko obywatelski obowiązek, ale również świętowanie demokracji. Apelują o pójście do lokali wyborczych i skorzystanie z tego przywileju, jakim jest głosowanie w wyborach. Z takim samym apelem zwrócił się do częstochowian prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Samorząd zachęca do udziału w wyborach 1
 • Proszę o Wasz udział w wyborach, skorzystanie ze swoich obywatelskich praw i oddanie głosu na kandydatów do Sejmu i Senatu RP– apeluje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Wierzę, że 13 października wszyscy spotkamy się w miejskich lokalach wyborczych. Tym, którzy muszą jeszcze załatwić niezbędne formalności związane z głosowaniem, umożliwimy to także w Urzędzie Miasta w sobotę, na tydzień przed wyborami.
  Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę 13 października 2019 roku. Głosować będzie można bez przerwy od godz. 7.00 do godz. 21.00.
  W sobotę, 5 października w pok. 200 (II piętro budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona 5, Wydział Spraw Obywatelskich) będzie można w godz. 9.00 – 14.00 załatwić następujące sprawy związane z wyborami:
 • złożenie wniosku o dopisanie do rejestru wyborców (muszą to zrobić osoby, które nie są zameldowane w Częstochowie, a mieszkają tu na stałe lub zamieszkali na dłużej i chcą w Częstochowie głosować w wyborach-zarówno tych najbliższych, jak i kolejnych);
 • złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców (muszą to zrobić osoby, które nie są zameldowane w Częstochowie, a mieszkają tu lub przebywają czasowo i chcą w Częstochowie oddać swój głos w najbliższych wyborach 13 października; ten wniosek dotyczy także osób, które są zameldowane w Częstochowie, ale chcą zmienić obwód, czyli lokal wyborczy, w którym głosują);
 • pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania (takie zaświadczenie muszą mieć osoby, które mieszkają w Częstochowie, ale w dniu wyborów będą w innym miejscu i tam chcą zagłosować).
  Formalności te można także załatwić od poniedziałku do piątku – w godzinach pracy Urzędu Miasta Częstochowy (w godz. 7.30-15.30, a we wtorki w godz. 7.30-17.00).
  Istnieje również możliwość uregulowania tych spraw drogą elektroniczną – w przypadku posiadania profilu zaufanego – poprzez portale: gov.pl, obywatel.gov.pl czy platformę epuap.gov.pl.
  Uwaga, ważne:
  wniosek o dopisanie do spisu czy rejestru wyborców należy złożyć lub przesłać do 8 października, a wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania – do 11 października.
  Wzory wniosków są dostępne m.in. pod banerem Wybory do Sejmu i Senatu RP 2019 na stronie www.czestochowa.pl.
  Wszelkie informacje i poradniki dla wyborców można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej pkw.gov.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here